09/11/2023
Gunners 18 20 10 15 - 63 -
La Bola De Papel 15 15 12 12 - 54 -

Νέα αρχή για τους Gunners!

Σπουδαία αναμέτρηση το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στους Gunners και στους La Bola De Papel, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 63-54, δείχνοντας ότι δεν αξίζουν να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του ομίλου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλή μέρα τον Καραθανάση ο οποίος βρήκε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. Για τους Gunners 6 πόντους σημείωσε ο Κογιώνης με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 18-15.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι γηπεδούχοι και βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά με τους Πάνια, Ακουμιανάκη και Κογιώνη να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να ανεβαίνει στο +8. Για τους φιλοξενούμενους ο εξαιρετικός Καραθανάσης σημείωσε άλλους 11 πόντους κάνοντας το 38-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκανε μουδιασμένες επιθετικά, με τις άμυνες να κυριαρχούν στην τρίτη περίοδο. Οι La Bola κατάφεραν να μειώσουν στους 6 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το φινάλε να αναμένεται συναρπαστικό.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Καραθανάση (10π) να ολοκληρώνει μια σπουδαία εμφάνιση, όμως οι Gunners άντεξαν με τα κρίσιμα καλάθια του Παπαδοπούλου και του Ακαμιανάκη και πήραν την πολυπόθητη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 63-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πάνιας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καραθανάσης με 33 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 22/50 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την οι La Bola De Papel είχαν 5/15 βολές, 20/32 δίποντα και 3/33 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 9 λάθη.

Gunners (Πάνιας): Παπαγεωργίου 2, Πάνιας 16 (2), Καλογιαννίδης, Ακουμιανάκης 15 (2), Παπαδόπουλος 14, Κογιώνης 16

La Bola De Papel (Αβούρης): Καραθανάσης 33 (2) Σακαράκης 3 (1), Καραϊσκάκης 6, Κιφοκέρης, Μαρινάκης, Φλώρος 8, Σωτηρόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων για την πρώτη τους νίκη!