18/10/2021
Pressof BC 10 12 16 15 - 53 -
Deflections 14 12 11 20 - 57 -

Νέες εμφανίσεις, παλιοί Deflections!

Πρεμιέρα στον 3ο όμιλο της Development για την Pressof και τους Deflections με τους δεύτερους να παίρνουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν αφού επικράτησαν με 53-57. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια όμως οι Deflections ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος και επικράτησαν δύσκολα των φιναλίστ του Summer, ενώ με όλες τις ομάδες του ομίλου να είναι ισοδύναμες ανυπομονούμε για τα ντέρμπι της συνέχειας.
Καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες με την Pressof να προσπαθεί να βρει σκορ από το τρίποντο ενώ οι Deflections θέλησαν να μπουν στην ρακέτα των αντιπάλων τους. Μετά το αρχικό 5-5 (4′) οι Deflections έτρεξαν σερί 0-8 για το 5-13 (7′) και το δεκάλεπτο έληξε 10-14 υπέρ τους. Από τρεις πόντους πέτυχαν οι Νομικός και Βρεττός για την Pressof, ο Κατσαρός έβαλε πέντε πόντους για τους Deflections.
Ντέρμπι η δεύτερη περίοδος καθώς μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, 20-20 (15′). Οι Deflections τελείωσαν πιο δυνατά το ημίχρονο και προηγήθηκαν με 22-26 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Πάλλα με τέσσερις πόντους ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον Παραρά με πέντε.
Στο ίδιο μήκος κυμάτων κύλησε και η τρίτη περίοδος με την Pressof να μειώνει αρχικά στον πόντο 27-28 (23′) και να παίρνει το προβάδισμα εν τέλει το προβάδισμα με 32-31 (27′). Οι Deflections προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα, η Pressof βρήκε τις λύσεις και το δεκάλεπτο έληξε 38-37 υπέρ της. Ο Παραράς έβαλε αλλά πέντε ποντάκια και οι Τσορτός – Μπαλάσκας – Μακαρίτης από τρεις για την Pressof, ο Παπακωνσταντίνου και ο Νικολαΐδης είχαν από τρεις για τους Deflections.
Στην τέταρτη περίοδο μπήκαν με φορά οι Deflections οι οποίοι έτρεξαν σερί 0-7 και προηγήθηκαν 38-44 (34′) ενώ ανέβασαν την διαφορά και, στο +8 για το 41-49 (36′). Η Pressof προσπάθησε να γυρίσει το ματς όμως οι Deflections δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος παρά τα τρίποντα του Νομικού και έτσι πήραν την νίκη με 53-57. Ο Νομικός είχε εννέα πόντους με τρία τρίποντα για τους ηττημένους, ο Μαράντος είχε πέντε και ο Νικολαΐδης έξι για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Κώστας Μαράντος με 13 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων ο Γιάννης Παραράς με 14 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά η Pressof είχε 10/34 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 9/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Deflections είχαν 16/42 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ.
Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 3 (1τρ 7ρ), Μπαλάσκας 5 (1), Τσορτός 7 (1), Νομικός 12 (4), Αντωνουσάκης (6ρ 4ασ), Κρασσάς, Βρεττός 5 (1), Καραντζιάς 4 (10ρ), Παραράς 14 (10ρ), Μακαρίτης 3 (1).
Deflections (Νικολαΐδης): Κατσαρός 6, Σκανδάλης 3 (1), Τσαφαντάκης, Μαράντος 13 (1τρ 7ρ), Πάλλας 6 (14ρ), Νικολαΐδης 13 (1), Μαζιώτης 4 (4ασ), Μενδρινός 4, Παπακωνσταντίνου 8 (2τρ 6ρ).
Τι μας άρεσε: Φοβερό κλίμα ανάμεσα σε αντιπάλους – φίλους και ωραία παιχνίδι.