14/06/2020
Pourangers BC 10 17 14 10 - 51 -
Basket Maniacs 13 13 22 23 - 71 -

Negrin – Δανιάς, η επιστροφή!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Development League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Basket Maniacs, καθώς επικράτησαν των Pourangers με 51-71 για την 17η αγωνιστική, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων μετά από τρεις μήνες!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Basket Maniacs να προηγούνται με 10-13 και τον Negrin να εμφανίζεται ζεστός από τα πρώτα λεπτά με 7 πόντους. Ο Φίλιππος Στρατόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παπαδημητρίου, Σταυρόπουλος και Ρουμελιώτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pourangers ήταν καλύτεροι και έτσι με 7 πόντους του Σταυρόπουλου και 6 του Φίλιππου Στρατόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-26. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο την σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Καλαμιώτης πετυχαίνοντας 4 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δανιάς πετούσε φωτιές και με 12 δικούς του πόντους, αλλά και 7 του Negrin, έδωσαν στους Μανιακούς προβάδισμα 7 πόντων  41-48. Την ομάδα του Γεωργιόπουλου κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Φίλιππος Στρατόπουλος και Παπαδημητρίου με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ηγετική εμφάνιση του Negrin με 13 πόντους, αλλά και βοήθειες των Σασσά – Γαλληρόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 51-71. Για τους “Παππούδες” στα τελευταία λεπτά πάλεψε ο Σταυρόπουλος, ωστόσο οι 9 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 19/50 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 18/34 βολές, 16/50 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Φίλιππος Στρατόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Basket Maniacs ο Δανιάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 4/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Βουζίκας, Στρατόπουλος Φ. 19 (1), Παπαδημητρίου 8, Σταυρόπουλος 17, Στρατόπουλος Γ., Ρουμελιώτης 2, Παπαβασιλείου, Γεωργιόπουλος 5

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Δανιάς 16, Negrin 29 (6), Καλαμιώτης 6, Δημητριάδης 5, Σασσάς 5 (1), Γαλληρόπουλος 7, Στενάκης 3

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων να παίξουν ελεύθερο και άκρως επιθετικό μπάσκετ!