30/10/2023
Polichni 5 goat 18 16 25 16 - 75 -
Air Ballers 15 12 16 11 - 54 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Polichni 5 goat!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Polichni 5 goat να κάνουν ένα μικρό σερί με τα καλάθια του Καλλιώρα και του Νταβίδι φτιάχνοντας μία διαφορά ασφαλείας, όμως οι Air Ballers απάντησαν γρήγορα με τα μεγάλα τρίποντα του Γούλα και του Μαυρίδη διαμορφώνοντας το 18-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Polichni 5 goat συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τις όμορφες συνεργασίες του Καλλιώρα, του Μπουτκόβαλη και του Αλεξίου ανέβασαν την διαφορά. Οι Air Ballers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Γκουστίλη και του Λαγού, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο  σκορ με 34-27.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στην τρίτη περίοδο και οι Polichni 5 goat το εκμεταλλεύτηκαν ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Καλλιώρα, τον Θεοδοσιάδη και τον Νταβίδι να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Air Ballers προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Παπαδημητρίου και του Μαυρίδη, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να δούν την διαφορά να φτάνει το 59-43.

Στην τέταρτη περίοδο οι Polichni 5 goat έλεγχαν το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά. Οι Air Ballers παρά τις προσπάθειες του Μαυρίδη, του Γούλα και του Γκουστίλη δεν μπόρεσαν να αντέξουν τον γήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 75-54.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Air Ballers ξεχώρισε ο Δημητρης Παπαδημητρίου με 7 πόντους, 19 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Polichni 5 goat: Αλεξίου , Νταβίδι 16, Θεοδοσιάδης 12, Καλλιώαρας 30(2), Κυριακίδης, Παπαδόπουλος 2, Μπουτκόβαλης 13 (1).

Air Ballers: Μαυρίδης 20(1), Γκουστίλης 9(1), Γούλας 10(2), Παπαδημητρίου 7(1), Λαγός 8.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό trible double του Νίκου Καλλιώρα.