12/09/2020
Hoopers BC 12 14 17 14 - 57 -
Intercity BC - 13 7 12 - 32 -

Νέο όνομα, νέο γήπεδο, ίδιο αποτέλεσμα!

Με σχετική ευκολία, η οποία φαίνεται και στο τελικό σκορ, οι Hoopers επικράτησαν της Intercity με 57-32 και ξεκίνησαν νικηφόρα στον πέμπτο όμιλο του κυπέλλου. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων έδωσε την ευκαιρία να δοκιμαστούν διάφορα σχήματα σε άμυνα και επίθεση με φόντο το πρωτάθλημα.

Με τρομερή ενέργεια και όρεξη μπήκαν στο ματς οι Hoopers, οι οποίοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και έπειτα από τα πρώτα μουδιασμένα λεπτά, έβαλαν την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, πήραν πολλά ριμπάουντ και προηγήθηκαν 12-0 στην λήξη του δεκαλέπτου. Ματθαίος με τέσσερις, Λιόκας και Μυστακίδης με τρεις οι καλύτεροι των Hoopers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση του σκορ και η Intercity, οι παίκτες της οποίας προσπάθησαν κυρίως να απειλήσουν κάτω από το καλάθι. Οι Hoopers συνέχισαν να μην έχουν πρόβλημα στο να κρατήσουν το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα και έτσι η λήξη του ημιχρόνου του βρήκε μπροστά με 26-13. Ο Μυστακίδης ξεχώρισε για τους Πορτοκαλί με 10 πόντους, ενώ από την Intercity ο Νικολάου πέτυχε έξι ποντάκια.

Στο ξεκίνημα του τρίτου μέρους οι Hoopers έτρεξαν άλλο ένα 12-0 σερί και έκαναν το 38-15 (26′). Η Intercity δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι και η άμυνα σε όλο το γήπεδο των γηπεδούχων τους οδήγησε σε πολλά λάθη. Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 43-20 με τον Μυστακίδη να έχει τέσσερις και τους Κατσάφαρο και Τσεκούρα από τρεις. Η Intercity είχε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Και οι δύο ομάδες δοκίμασαν συστήματα τα οποία θα τις βοηθήσουν στο πρωτάθλημα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 57-32 υπέρ των Hoopers. Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ο Λιόκας με έξι και ο Τσεκούρας με πέντε, ενώ από τους ηττημένους οι Μπαλαφούτης και Σταυρόπουλος είχαν από τέσσερις.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Μυστακίδης με 17 πόντους (7/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Για την Intercity ξεχώρισε ο Χατζηλίας με 4 πόντους (2/6 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Hoopers είχαν 18/41 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 12/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 16 λάθη, 10 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 12/55 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 8/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Hoopers BC (Τσεκούρας): Μπίθας, Μυστακίδης 17 (16ρ), Σιδέρης 6 (12ρ), Ματθαίος 9 (1), Τσεκούρας 9 (1 γτ 7ρ), Κατσάφαρος 3 (1), Λιόκας 13 (8ρ).

Intercity BC (Μπαλαφούτης): Φιλίνης 4, Σταυρόπουλος 4 (7ρ), Μακαντάσης 6, Χατζηλίας 4 (9ρ), Μπαλαφούτης 4 (6ρ), Συμεών 1, Νικολάου 9 (10ρ).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Hoopers στο ξεκίνημα και η άμυνα σε όλο το γήπεδο που έπαιξαν κατά διαστήματα.