05/03/2023
Πι Stoli α 13 16 10 17 - 56 -
Flood BC 15 21 15 17 - 68 -

Νέο "ροζ" για τη Flood!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Master League, η Flood πραγματοποίησε ακόμη μια νίκη στη προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει ένα από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στα playoffs της άνοιξης, καθώς τα αξίομαχα ΠιStoliA υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 56-68!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιάννη Ζαφειρόπουλο με 14 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιάννης Κεφαλιανός είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα  οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη τη διάρκεια του χέρι χέρι, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος περιόδου να δείχνει το 13-15 υπέρ της ομάδας του Ασπιώτη. Ο Κουσάσης με τρία εύστοχα σουτ δύο πόντων σε ισάριθμες  προσπάθειες ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε ο Ασπιώτης με  5 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζαβάρας επιβεβαίωσε τη περίοδο φόρμας που διανύει, καθώς μετά την εξαιρετική απόδοση που είχε στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστική κόντρα στο Σοποτό, συνέχισε πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκανε με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 29–36. Ο Γρηγοράκης πρόσφερε στην ομάδα του 4 πολύτιμους πόντους, ενώ είχες ως άξιους συμπαραστάτες τους Κουσάση(3π) και Ασπιώτη(3π). Στον αντίποδα ο Κεφαλιανός πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, αποτελώντας το σημαντικότερο επιθετικό κομμάτι της ομάδας του Λιόλιου στο διάστημα αυτό.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ του κλειστού των Μελισσίων με σκοπό να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας, καθώς ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Σταματόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δώδεκα με σκορ 39-51.

Στην τέταρτη περίοδο η Flood δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, με το τέλος του παιχνιδιού να την βρίσκει να πανηγυρίζει μία ακόμη σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 56–68.

Η Flood είχαν 22/39 δίποντα, 2/28 δίποντα, 18/28 βολές, 51 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/46 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 10/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

ΠιStoliA(Λιόλιος): Ιωαννίδης 13, Κεφαλιανός 13, Κρίκος, Κωνσταντινίδης 2, Λιόλιος 6, Μαρτζούκος 6, Παπαδιονυσίου, Μαρτζούκος 16.

Flood(Ασπιώτης): Αλεξόπουλος 6, Αλικανιώτης, Ασπιώτης 8, Βλάχος 9, Γιοπάνος, Γρηγορακάκης 9, Ζαφειρόπουλος 14, Κουσάσης 6, Σταματόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η νέα νίκη της Flood , που έχει βαλθεί να φέρει τα πάνω-κάτω και να πάρει τη πρόκριση στα playoffs!