16/10/2022
Young Ballers BC 23 12 17 18 - 70 -
Myrmidons BC 12 10 15 13 - 50 -

Νέοι και ωραίοι οι Young Ballers!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη πρεμιέρα της Evolution League, οι φοβεροί και τρομεροί Young Ballers ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, καθώς επιβλήθηκαν των Myrmidons με σκορ 70-50 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με "σπασμένα τα φρένα", πετυχαίνοντας ένα γρήγορο σερί 14-0. Η παρέα του Πετρόπουλου κατάφερε και μείωσε στους 11(21-10), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 23-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, αφού οι "Πράσινοι" με καλάθια των Στεφανάκου(2π), Σακελλαρίου(2π) και Βαρκάρη(2π), αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους 17(29-12). Οι Myrmidons έριξαν τη διαφορά στους 12(29-17), ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Ballers σε θέση οδηγού με σκορ 35-22. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Στεφανάκος πέτυχε 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νιωτάκης είχε 5.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22(46-24). Από την άλλη, οι Myrmidons με ένα σερί 9-0 μείωσαν στους 15(46-31). Η διαφορά αυτή έμεινε μέχρι το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης(52-37).

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντεπίθεση, μειώνοντας στους 12(54-42), ωστόσο η προσπάθεια έμεινε ημιτελής. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον Βούλγαρη σε εξαιρετική κατάσταση επανάφεραν την διαφορά στους 20(64-44), με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution League, με σκορ 70-50.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Βούλγαρης με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μαστροκωστόπουλος που είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι Young Ballers είχαν 25/62 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 14/19 βολές, 59 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/32 δίποντα, 7/40 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη .

Young Ballers(Στεφανάκος): Βαρκάρης 2, Βούλγαρης 22, Ζορμπάνος 9, Καβαλλάρης 2, Κρόκος 4, Σακελλαρίου 8, Στεφανάκος 11, Τσάταλης 12 .

Myrmidons(Πετρόπουλος) : Γαββάρης 6, Καλόσακας 3, Μαστροκωστόπουλος 13, Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 16, Σιμονετάτος , Φώσκολος, Νιωτάκης 12, Μπούκας, Κοσκινάς .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των Ballers, οι νέες προσθήκες των Βούλγαρη και Σακελλαρίου, αλλά και τα 59 ριμπάουντ !