13/02/2020
New York Pic-Knicks 13 13 21 14 - 61 -
Tsouvalia 10 11 12 9 - 42 -

Νεοϋρκέζικος περίπατος στο ντέρμπι!

Τετάρτη βράδυ 12 Φεβρουαρίου και στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα σε ένα πολύ δυνατό ματς μεταξύ σκληροτράχηλων ομάδων , οι Pic-Knicks κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν εύκολα με 61 – 42 απέναντι στα Tsouvalia .

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν στο ματς οι New York βρίσκοντας λύσεις με Κοντογιάννη(4), Αθανασίου και Ζαχαριάδη, αλλά τα Tsouvalia βρήκαν γρήγορα την απάντηση και με Αρσενικό, Α. Ράπτη και Μαγγανά(4) ισοφάρισαν 8-8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα δίποντο με τον Αθανασίου και ένα τρίποντο με τον Νάνο, ενώ ο Μαγγανάς ξανά μείωσε 13 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με γκολ φάουλ του Αθανασίου και δύο καλάθια του Τσαγκάρη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Γ.Ράπτης, Σωτηρόπουλος με τρίποντο και Α. Ράπτης έγραφαν το 20 – 18. Σε εκείνο το σημείο οι New York έτρεξαν ένα μίνι σερί 6 – 0 με Δημητρέλλο, Αθανασίου και Νάννο να σκοράρουν, ενώ για τα Τσουβάλια ο Α. Ράπτης με τρίποντο διαμόρφωσε το 24 – 21 σκορ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου τα Τσουβάλια με Μαρκόπουλο και Σωτηρόπουλο μείωσαν στον πόντο, αλλά η απάντηση από Κοντογιάννη και Ζαχαριάδη έκαναν το σκορ 30 – 25. Έτσι κυλούσε και στην συνέχεια το παιχνίδι. Σπηλιωτόπουλος με 4 πόντους και Κοντογιάννης με δίποντο έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη Μαρκόπουλος, Α. Ράπτης και Αρσενικός κρατούσαν κοντά τα Τσουβάλια( 36 – 33). Σε εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα των Pic-Knicks με Σπηλιωτόπουλο, Αθανασίου, Κοντογιάννη και Νάννο εκτόξευσαν την διαφορά στους 14(47 – 33).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Τσουβάλια με βολή του Σωτηρόπουλου και δίποντο του Μαγγανά προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Αθανασίου και 5 του Δημητρέλλου έστειλαν την διαφορά στους 20(56-36). Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς τίποτα δεν έδειχνε πως μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Οι Pic-Knick’s σκόραραν με βολές του Αθανασίου και δίποντο του Ζαχαριάδη, ενώ για τα Τσουβάλια Α. Ράπτης και Μαρκόπουλος διαμόρφωσαν το τελικό 61 – 42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαγγανάς με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι Pic-Knicks είχαν 19 – 38 δίποντα, 4– 27 τρίποντα, 11 – 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Τα Τσουβάλια είχαν 14 – 54 δίποντα, 2 – 27 τρίποντα, 8 – 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

New York Pic-Knicks(Βασιλείου): Δημητρέλλος 9, Σπηλιωτόπουλος 7 (6ασ.), Βασιλείου, Νάνος 5, Ακρίβος, Αθανασίου 18 (11ρ.), Ζαχαριάδης 4 (8ρ.), Τσαγκάρης 7, Κοντογιάννης 11 (6ρ.).

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 8, Α. Ράπτης 14 (15ρ.), Πετράκης, Κυριακίδης, Παπαθανασίου, Γ. Ράπτης 2, Μαγγανάς 8 (8ρ.), Αρσενικός 4, Σωτηρόπουλος 6 (6ρ.), Γεωργίου.

Τι μας άρεσε: Πραγματικά πολύ όμορφο μπάσκετ από τους νικητές.

Τι δεν μας άρεσε :Αρκετή ένταση σε μπόλικα σημεία του αγώνα.