19/11/2021
Μπεκρίμ Team - - - - - 47 -
Think Digital - - - - - 55 -

Never give up

Τι και αν η Μπεκρίμ Team έτρεξε ένα 12-0 σερί στην 1η περίοδο; Τι και αν το 1ο δεκάλεπτο έληξε 18-2; Η Think Digital Group δεν μάσησε, βρήκε τον ρυθμό της, πάτησε σταθερά μέσα στο γήπεδο και αργά-αργά μείωσε την διαφορά. Εν τέλει, όχι απλά μείωσε αλλά πέρασε μπροστά και τελικά κέρδισε με σκορ 47-55, σημειώνοντας την 2η σερί νίκη της στην D. League!

Οι «μπεκρήδες» διέλυσαν την TDG στο 1ο δεκάλεπτο. Όπως αναφέρθηκε και στον πρόλογο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν 1 σερί 12-0 με το δεκάλεπτο να τελειώνει 18-2! Από 2 καλάθια είχαν Φράγκος, Γιαννάτος και Γεωργίου. Την αντίπερα όχθη, το μοναδικό καλάθι της TDG, το πέτυχε ο Γεωργακόπουλος.

Δυναμικά επανήλθε στην 2η περίοδο, η ομάδα του Καπερώνη. Με ορθό και οργανωμένο μπάσκετ κατάφερε να μειώσει κατά 7 πόντους την μεγάλή διαφορά των 16 πόντων (7-14). Η Μπεκρίμ Team καθησυχάστηκε και το πλήρωσε. Γιο-γιο έκανε την αντίπαλη άμυνα ο Καπερώνης της TDG, με 10 πόντους! Τους 7 πόντους έφτασε ο Γιαννάτος για την εκτός τόπου και χρόνου Μπεκρίμ Team.

H ολική ανατροπή σημειώθηκε στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Think Digital Group μετέτρεψε το -9 σε +1, παίζοντας ονειρικό μπάσκετ. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο απίστευτος Βαρελάς με 12 πόντους, οι 8 εκ των οποίων ήταν σερί μετά από πάσα του Καπερώνη. Από 4 πόντους πέτυχαν Τσερκέζης και Γεωργίου για τους γηπεδούχους, που από το +16 βρέθηκαν στο -1.

Με την διαφορά στον πόντο, όλα ήταν πιθανά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Το momentum όμως έδειχνε TDG με άμεσο αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν καταιγιστικό μπάσκετ, να κερδίσουν 47-55! 7 πόντους είχε ο Καπερώνης που έφτασε στους 20 συνολικά. 5 πόντους είχε ο Γεωργίου για την σαστισμένη Μπεκρίμ Team.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Βαρελάς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30 αγωνιστικά λεπτά. Για τους «μπεκρήδες» ξεχώρισε ο Άγγελος Γεωργίου με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ (2-4), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 17/48 δίποντα (35,4%), 2/17 τρίποντα (11,8%), 7/10 βολές (70%), 36 ριμπάουντ (8-28), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη. Η TDG είχε 21/46 δίποντα (45,6%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 4/15 βολές (26,7%), 40 ριμπάουντ (8-32), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Κατσαμπίρης 2, Νικολόπουλος, Τζερκέζης 8, Γεωργίου 13, Γιαννάτος 9 (7 ριμπ), Φράγκος 9, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 4, Παϊρής 2 (8 ριμπ).

Think Digital Group(Καπερώνης): Δήμος, Καπερώνης 20 (9 ασίστ), Σταγκίδης 4, Βακιρτζόγλου, Κανούτος, Μαρίνης 4 (10 ριμπ), Βαρελάς 18 (9 ριμπ), Καραμπάλης, Γεωργακόπουλος 9 (11 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παναγιώτης Καπερώνης δίχως αμφισβήτηση. Έβαλε 20 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ, κάνοντας ευκολότερη την ζωή των συμπαικτών του!

Τι μας άρεσε: Το πείσμα και η τιτάνια προσπάθεια των μελών της TDG!