28/02/2020
Space Hellas 19 15 23 14 - 71 -
Piranhas 16 15 14 18 - 63 -

Next please!

Την δέκατη τρίτη νίκη της πέτυχε η Space Hellas στο πλαίσιο της Master League αφού επικράτησε με 71-63 των Piranhas σε παιχνίδι που διεξήχθη στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά που θα την έχριζε φαβορί για την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι ήταν ένα κλικ καλύτεροι βάζοντας δεκαεννιά πόντους με τον Μπαμπάκο να έχει δώδεκα εξ αυτών. Στον αντίποδα ο Τριανταφύλλης ήταν εκ των κορυφαίων με επτά πόντους έχοντας ένα… τετράποντο και ένα τρίποντο διαμορφώνοντας το κατά τους 19-16 ως σκορ πρώτου τετάρτου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο επόμενο δεκάλεπτο αφού οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα όμως οι αντίπαλοι δεν τους άφηναν να ξεφύγουν. Ο Βεργόγιαννης πήρε την σκυτάλη από τον Μπαμπάκο έχοντας έξι πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μαρκόπουλος με οχτώ πόντους έστειλε τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια υπολειπόμενους με 34-31.

Τα δεδομένα άλλαξαν στην αναμέτρηση μετά την επανέναρξή της αφού η ομάδα του Ντουμάνη επιτέλους μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και να πάει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Μπαμπάκος ανέβασε και πάλι στροφές με επτά πόντους ενώ ο Ντουμάνης πέτυχε εννιά με τρία τρίποντα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Κανλής είχε ένα ξέσπασμα με οχτώ πόντους ενώ ο Μαρκόπουλος με ένα πόντο ολοκλήρωσε τα ¾ με την ομάδα του να χάνει με 57-45.

Σασπένς δεν υπήρξε στο τελευταίο σκέλος του αγώνα αφού η ομάδα του Βρύλλη το πάλεψε όμως εν τέλει δεν μπόρεσε να γίνει παραπάνω απειλητική για τους αντίπαλους. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν συνολικά δεκαοχτώ πόντους σε αυτό το σημείο με αρκετούς παίκτες να είναι σκόρερ. Για την Hellas ο Ελευθερίου μπήκε στην επιθετική εξίσωση με έξι πόντους ενεργητικό με τον Ντουμάνη με δύο βολές να διατηρεί το αήττητο της ομάδας του σε σύνολο δεκατριών αγώνων, με τα Piranhas να υποχωρούν στο 6-7.

Καλύτερος παίκτης από τους νικητές ήταν ο Μπαμπάκος με 22 πόντους (9/13 διπ, 4/11 βολές και 10 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παλαιοδημόπουλος με 9 πόντους (3/9 διπ, 0/2 τριπ, ¾ βολές και 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 55,3% στα δίποντα (21/38), 36,8% στα τρίποντα (7/19) και 40% στις βολές (8/20). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, είχαν 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 21 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 31,7% στα δίποντα (13/41), 22,2% στα τρίποντα (6/27) και 79,2% στις βολές (19/24). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, είχαν 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 19 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης): Μαραγκόπουλος 5(1), Αναστόπουλος 3(1), Βεργόγιαννης 10, Ελευθερίου 4, Κωνσταντινίδης 6, Μπαμπάκος 22, Ντουμάνης 11(3), Ηλιόπουλος 10(2), Μπράβος

Piranhas (Βρύλλης): Γρηγορίου 7(1), Τριανταφύλλης 13(4), Παλαιοδημόπουλος 9, Λάιος 2, Αμπάτζογλου, Κανλής 12(1), Μαρκόπουλος 14, Γραφιαδέλλης 6

Τι μας άρεσε: Τα Piranhas παρά τις πολλές απουσίες κατάφεραν να μας χαρίσουν αρκετά λεπτά ανταγωνιστικού αγώνα.