14/01/2023
Clowns 9 11 8 8 - 36 -
Drunk Kings 5 6 8 9 - 28 -

Νικάνε και χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Clowns!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development, οι Clown πραγματοποίησαν τη 5η συνεχόμενη νίκη στη λίγκα, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επιβλήθηκαν των Drunk Kings με σκορ 36-28. Η ομάδα του Σουσάνη ισοβαθμεί με τους Aballiers στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 11η παρέα με τους Chicago Hulks. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 9-5. Οι Μπουρνάζος(3π) και Κιούσης(3π) πλήγωσαν τους Drunk έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Μελά(2π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Kings αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, με τους Θεοχάρη, Κοκκινογούλη και Καζή να αποτελούν τους σκόρερ σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε εν πολλοίς στο έργο θεατές, αφού οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάσουν συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ. Ο Πατρός σε 5:40 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να σκοράρει 4 πόντους, ενώ μάζεψε και 2 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά τους πραγματοποίησαν ένα ακόμη κακό δεκάλεπτο, καθώς πέτυχαν συνολικά 5 πόντους. Το ημίχρονο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 20-11 υπέρ των Clown.

To τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, αφού το τέλος του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλο με το επιμέρους 8-8. Ο Σαρίκας με την απόδοση του βοήθησε όσο κανένας άλλος την ομάδα να κρατήσει τα ηνία στο σκορ, πετυχαίνοντας 7 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν δουν τον Καζή(6π) να παρουσιάζει πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που διαθέτει, βοηθώντας την ομάδα του να μείνει εντός διεκδίκησης νίκη. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν 36-28.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο οι Kings παρουσιάστηκαν καλύτεροι και στις δύο πλευρές τους παρκέ. Ωστόσο, η προσπάθεια τους έμεινε ημιτελής, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Development με σκορ 36-28.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Σαρίκας με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θανάσης Καζής είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι Clown είχαν 12/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 3/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 12 κλεψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/35 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 5/12 βολές, 40 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κόψιμο και 22 λάθη .

Clowns(Σουσάνης): Αρβανιτάκης 2, Κιούσης 8, Μελάς 7, Μπουρνάζος 4, Πατρός 8, Σαρίκας 7, Σουμάλας.

Drunk Kings(Κοκκινογούλης) : Ανδρέου 1, Γερασιμάτος, Θεοδωρόπουλος, Θεοχάρης 6, Καζής 14, Καραντώνης, Κοκκινογούλης 4, Λιντέρης 3, Σιώζος.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Κωνσταντίνου Σαρίκα!