30/10/2022
Brooklyn Nerds 12 9 13 16 - 50 -
Boom Shakalaka 14 11 20 16 - 61 -

Νίκη αφιερωμένη στον Χρήστο!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, η Boom Shakalaka πραγματοποίησε τη τέταρτη νίκη της, καθώς επιβλήθηκε των Brooklyn Nerds με σκορ 50-61, σε μια αναμέτρηση που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Χρήστου Σαραντόπουλου, στον οποίο και αφιέρωσαν τη νίκη οι συμπαίκτες του.

Οι πρώτες στιγμές ανήκαν στη Boom, αφού τα καλάθια των Σαραντόπουλο(4π), Φλόκα(2π) και Μπούρμπουλα(2π) της έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων(3-9). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (8-9), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 12-14 υπέρ της παρέας του Λάσκου.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με τους Χωριανόπουλο, Νικολαΐδη και Λιοτόπουλο να ηγούνται των προσπαθειών τους  πήραν  τα ηνία στο σκορ(19-17). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0-6 και προσπέρασαν εκ νέου με 4(19-23). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 21-25!

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα(28-34) και με ένα σερί 0-9 αύξησαν την απόσταση στους 15 πόντους(28-43). Οι Nerds προσπάθησαν να καλύψουν ένα μέρος της διαφοράς και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 34-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Nerds με τους Νικολαΐδη και Κοντορούχα να αναλαμβάνουν δράση μείωσαν στους 9 πόντους, με το ξέσπασμα τους να μένει ελλειπές. Δυστυχώς τίποτα απ' όλα αυτά δεν είχε σημασία, καθώς  η αναμέτρηση  επισκιάστηκε  από τον σοβαρό τραυματισμό του Χρήστου Σαραντόπουλο. Σύσσωμη η οικογένεια του Basketaki του εύχεται ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα παρκέ! Για τα τυπικά, ο αγώνας έκλεισε στο 50-61 υπέρ της Boom.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κοττέας με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Στάθης Φορτσάτος είχε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Η Boom Shakalaka είχαν 15/42 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 7/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 17 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/44 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 21 λάθη .

Brooklyn Nerds(Φορτσάτος): Ζαμάνης, Κοντορούχας 6, Λιατόπουλος 6, Νικολαΐδης 8, Νταλαπέρας 5, Πανδής 2, Φορτσάτος 17, Χωριανόπουλος 6 .

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας) : Αλεφαντίνος 10, Κοττέας 9, Λάσκος 4, Μπούρμπουλας 16, Σαραντόπουλος 7, Φλόκας 15 .

Τι μας άρεσε: Η δύναμη και η ψυχραιμία των δύο ομάδων να συνεχίσουν να αγωνίζονται μετά το σοκ του τραυματισμού!