10/12/2019
New World Fix 18 16 7 13 - 54 -
ThunderDogs 17 20 19 21 - 77 -

Νικη … ανάκαμψης για Thunderdogs!

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall του Κολωνού, 8 Δεκεμβρίου και στο παρκέ οι γηπεδούχοι New World Fix αντιμετώπισαν τους Thunderdogs, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ευρεία νίκη με 54-77.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους Σιαπόντη (4), Τριγώνη (4) και Λαδά (5) να ξεχωρίζουν από Fix, με τον Καπαρελιώτη (7) να είναι το αντίπαλο δέος και το σκορ να κλείνει με 18-17 υπέρ των γηπεδούχων Fix.

Ο Σιαπόντης (8) συνέχισε δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, αλλά εκεί βγήκε μπροστά και ο Παπαγεωργίου (8) από Thunderdogs, με τον Σεφέρη (9) να τον σιγοντάρει και μαζί να οδηγούν τους φιλοξενούμενους στο προσπέρασμα με 34-37 στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν στην ουσία αυτό που έβαλε το παιχνίδι στις ράγες προς τη νίκη για τους Thunderdogs, με τους Πίνα (8) και Καπαρελιώτη (8) να μιλούν σε αυτό το διάστημα και να ανοίγουν την ψαλιδα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-56 και τους Fix να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Οι προσπάθειες του Σιαπόντη (6) ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι Fix, με τους Thunderdogs του φοβερού Παπαγεωργίου (7) να ανοίγουν ακόμα παραπάνω τη διαφορά και τελικά να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα με 54-77.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θάνος Παπαγεωργίου με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Από μεριάς των New World Fix ξεχώρισε ο Γιώργος Σιαπόντης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

New World Fix (Τριγώνης) : Τριγώνης 8 (11 ριμπ), Γαλανός, Σεργουνιώτης 6 (5 ριμπ), Μιχαλόπουλος 4, Λαδάς 9 (5 ριμπ), Σιαπόντης 18 (9 ριμπ), Μπαρμπερίδης 5, Κιτσαντάς 4.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου) : Σεφέρης 13 (7 ριμπ), Φίφης 4 (10 ριμπ), Καπαρελιώτης 24 (4 ριμπ), Δημακαρέας 4, Πίνας 11 (6 ριμπ), Παπαγεωργίου 21 (6 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.