15/02/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 9 5 7 21 - 42 -
Old Firm BC 9 14 12 8 - 43 -

Νίκη «ανάσα» για την Old Firm!

Την δεύτερη νίκη της και μάλιστα συνεχόμενη πήρε η Old Firm που κέρδισε τον Αρισταίο με 43-42 στο κλειστό του Basketaki Arena και τον προσπέρασε στην βαθμολογία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 9-9. Για τον Αρισταίο, 3 πόντους έβαλε ο Ρουσουνέλος ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους από 3 οι Κούτσικος και Ντραγκότι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Old Firm ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Παίζοντας φανταστική άμυνα (δέχθηκε μόλις 5 πόντους) έτρεξε ένα επιμέρους 14-5 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-14 βάζοντας βάσεις για την νίκη. Για την ομάδα του Ζαραφωνίτη 5 πόντους έβαλε ο Ντραγκότι, ενώ για την ομάδα του Δεμέναγα 2 ο Βασίλης Παούρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης χάθηκε με πολλά φάουλ αλλά και πολλά λάθη εκατέρωθεν. Η Old Firm, συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα και προηγήθηκε στο 30′ με 35-21 με τους Ξυλιά, Κανελλόπουλο και Ντραγκότι να σκοράρουν. Ο Αρισταίος, δεν είχε λύσεις στην επίθεση και είχε κολλήσει αρκετά στο σκοράρισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Old Firm παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζε στο κατέβασμα της μπάλας και τα πολλά λάθη έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 43-42 , βυθίζοντας τον Αρισταίο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι «νησιώτες» έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά ο Βαλεράς αστόχησε στην εκπνοή.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Κούτσικος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Παούρης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά ο Αρισταίος είχε 15/65 εντός πεδιάς, 2/17 τρίποντα και 10/15 βολές. Πήρε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα, έκανε 20 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη η Old Firm είχε 14/48 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 11/20 βολές. Πήρε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 25 λάθη και 6 τάπες.

Αρισταίος (Δεμέναγας): Μπερκέτης 2, Ρουσουνέλος 8, Τούντας 6, Δεμέναγας, Gjosi, Βρεττός, Φιλιππόπουλος, Ψημίτης 1, Βαλεράς 9, Παούρης, Κοζαδίνος 2, Παούρης Β 14.

Old Firm (Ζαραφωνίτης): Κανελλόπουλος 8, Σανταμούρης, Λεμονιάς 1, Κούτσικος 9, Κασδοβασίλης 1, Αναρχούλης 2, Ντραγκότι 10, Ξυλιάς 6, Τρωγάδας 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!