17/02/2024
Spacers 18 16 11 20 - 65 -
The Hoopers 12 11 20 10 - 53 -

Νίκη - απόδραση για τους Spacers!

Η πρώτη περίοδος διεξήχθη με αρκετά σκαμπανεβάσματα, τόσο στο σκορ όσο και στον ρυθμό. Οι δύο ομάδες δεν επιχείρησαν πολλά τρίποντα, ούτε έτρεξαν

πολλές φορές στον αιφνιδιασμό μετά από κλεψίματα. Το paint-oriented επιθετικό παιχνίδι που υιοθέτησαν οι δύο ομάδες έβγαλε τελικούς νικητές τους Spacers, οι

οποίοι βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο μισό και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +6 (18-12)

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες σταμάτησαν να παίζουν με τόσο "αυστηρό" τρόπο, για διαφορετικούς λόγους οι καθεμία: Οι Spacers άρχισαν να

κυκλοφορούν γρηγορότερα τη μπάλα στην επίθεση, και οι Hoopers επένδυσαν περισσότερο στο τρίποντο παιχνίδι τους. Τα 5:08 που έκαναν να βρουν σκορ και να

ξεκολλήσουν από το ενεργητικό των 21 πόντων, ήταν αρκετά για να κρατήσουν πίσω τους ερυθρούς, οι οποίοι "αποκρυπτογραφήθηκαν" στην άμυνά τους από

την χημεία και την γρήγορη κυκλοφορία των αντιπάλων τους και βρέθηκαν πίσω με 11 στο ημίχρονο (16-11).

Με παρόμοιο τρόπο εκτιλύχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Spacers πήραν περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ και φάνηκαν να τα διεκδικούν πιο ενεργά. Οι

δύο ομάδες προσπάθησαν να βγάλουν αιφνιδιασμούς με μακρινές πάσες, αυξάνοντας το ήδη ψηλό στην τρίτη περίοδο τέμπο. Οι Hoopers, πετυχαίνοντας 7 σερί

πόντους στα τελευταία 1:10 (δίποντο, τρίποντο και 2 βολές), κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι "στα ίσια", βρισκόμενοι πίσω με μόλις 2 πόντους (11-20)

Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι Spacers παίζοντας γρήγορα και βγάζοντας άμυνες, "έτρεξαν" ένα σερί 6-0, το οποίο ήταν αρκετό για να ωθήσει τους αντιπάλους

τους να καλέσουν time out με 7:01 για την λήξη. Χρειάστηκαν μόλις 99 δευτερόλεπτα για τους Spacers για να στείλουν την διαφορά στους 13 (60–47), μετά από

ένα ακόμη εντυπωσιακό 10-0 σερί 4:55 πριν το τελικό σφύριγμα. Έκτοτε, ο επιθετικός ρυθμός και των δύο ομάδων έπεσε κατακόρυφα, κάνοντάς το εύκολο για

τους Spacers πλέον να κατακτήσουν τη νίκη.

Τον τίτλο του Betsson Greece MVP απέσπασε ο Αλέξανδρος Στεργιόπουλος, ο οποίος σε 40 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 8

ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη (17 EFF)

Spacers: Καραμανίδης 4, Κωνσταντινίδης 2, Λαζαρίδης 4, Μασμανίδης 5, Ντινόσι 24, Τζίγκας 12

Ο διακριθείς εκ των The Hoopers ήταν ο Διονύσιος Χατζηβακαλέλης, ο οποίος σε 36 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 9 πόντους, 18 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 2

κλεψίματα και 1 block (21 EFF)

The Hoopers: Γιαγρίδης 2, Θεόδουλίδης 13, Καραγιαννιώτης 19, Καφφές 8, Χαλεπλής 2