30/12/2019
Melisses BC 9 13 12 10 4 54 -
Χλατς 8 16 8 12 4 58 -

Νίκη – δήλωση για είσοδο στα μπαράζ η Χλατς!

Στο κλειστό γήπεδο Enersize το βράδυ του Σαββάτου παρακολουθήσαμε το ντέρμπι ανάμεσα στις Melisses BC και την Χλατς, που βρήκε νικητές τους δεύτερους με 54-58, σε ένα ματς που χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να αποφασιστεί ο νικητής. Το παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της development 2, για τον τέταρτο όμιλο και την όγδοη αγωνιστική!
Από το ξεκίνημα του ματς καταλάβαμε ότι επρόκειτο για ένα ντέρμπι το οποίο θα κρίνοταν στο νήμα. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ κατά κύριο λόγο από το χαμηλό ποστ και τους ψηλούς τους. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 9-8 και για τις Melisses ξεχώρισε ο Γανωτάκης με τέσσερις πόντους, ενώ από την Χλατς ο Τριανταφύλλης πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους.
Στην δεύτερη περίοδο δεν έδειχναν να αλλάζουν πολλά, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν η μία την άλλη. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές μέσα στο δεκάλεπτο και υπήρχε επαφή και από τις δύο ομάδες με το αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα το 13-16 σκορ περιόδου για το 22-24 σκορ ημιχρόνου. Ο Μπουγιούκος Αλ. σκόραρε εφτά πόντους για τις Melisses, ενώ με πέντε πόντους ο Ραβάνης από τους Χλατς.
Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού συνέχισε η συνεχής εναλλαγή στο σκορ. Μπουγιούκος Στέφανος και Παπαδιάς σκόραραν από τέσσερις για τους γηπεδούχους ενώ Ράζνυ και Τριανταφύλλης, έκαστος με τέσσερις, για τους Χλατς για το τελικό 34-32 σκορ περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο οι Melisses άνοιξαν την διαφορά στους έξι αλλά η Χλατς με ένα 9-2 σερί πήρε πάλι προβάδισμα. Στο τέλος του ματς και ενώ οι Melisses ήταν πίσω με ένα πόντο, ο Παπαδιάς από τις βολές πέτυχε μόνο την δεύτερη και με δευτερόλεπτα να απομένουν το ματς πήγε στην παράταση. Ο Αλέξης Μπουγιούκος με πέντε πόντους ξεχώρισε από τις Melisses, ενώ το δίδυμο Ράζνυ (6) και Τριανταφύλλης (4) από την Χλατς.
Στην πρώτη παράταση οι ομάδες φάνηκαν αγχωμένες και προσπάθησαν από την άμυνα να πάρουν το ματς. Στην επίθεση δεν κατάφεραν κάτι αξιοσημείωτο και έτσι με σκορ 4-4 πήγαμε σε δεύτερη παράταση. Εκεί πάρα το αρχικό προβάδισμα των Μελισσών, η Χλατς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κέρδισε το ματς με 54-58. Στις παρατάσεις η απόδοση του Τριανταφύλλη με εφτά πόντους βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του. Ο Μπάνος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 πόντους.
Καλύτερος του γηπέδου ήταν ο Περικλής Τριανταφύλλης με 24 πόντους (9/18 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/9 βολές), 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 κλεψίματα και 2 λαθάκια, ενώ από τις Μέλισσες ξεχώρισε ο Βασίλης Χριστόπουλος με 10 πόντους (5/7 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά οι Melisses είχαν 21/61 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/8 βολές, 54 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 26(!!) λάθη και 2 μπλοκ, με τους Χλατς να τελειώνουν το ματς με 17/46 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 15/38 βολές (!!!), 53 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.
Melisses BC (Α. Μπουγιούκος): Χριστόπουλος 10 (7 ριμπ.), Α. Μπουγιούκος 14 (1 τρ. 10 ριμπ.), Σ. Μπουγιούκος 6, Καψιώχας (8 ριμπ.), Πάτσης 2, Μπάνος 7 (1 τρ. 11 ριμπ.), Παπαδιάς 5
Χλατς (Σπέγκας): Φέτσιος 3, Τριανταφύλλης 24 (1 τρ. 16 ριμπ. 8 κλ.), Πατέρας 7 (1), Ραβάνης 5 (1), Τ. Ράζνυ 12 (8 ριμπ.), Κολυβάς 7, Σπέγκας.
Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο σε όλη την διάρκεια του ματς.
Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη των Μελισσών και οι πολλές άστοχες βολές από την Χλατς.