25/12/2019
Lobsters BC 10 13 21 28 - 72 -
Sun City Spurs 20 12 11 23 - 66 -

Νίκη δήλωση για Lobsters!

Σε μια νίκη η οποία φέρνει για τα καλά τους Lobsters σε θέση διεκδίκησης μιας από τις πρώτες θέσεις του έβδομου ομίλου, στη Development 2, η run n gun ομάδα του Σαλονικίδη κέρδισε με 72-66 τους Sun City Spurs του coach Πέλεχα, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τα δύο τελευταία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι!
Με την γνωστή πολύ καλή τους κυκλοφορία απέναντι στη ζώνη των Lobsters, ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Sun City Spurs, βρίσκοντας με υπομονή τη δίοδο προς το καλάθι, με τους Lobsters να είναι άστοχοι και να κάνουν αρκετά λάθη. Η είσοδος του ποιοτικού Μαστροκωστόπουλου εδωσε παραπάνω ποιότητα στους Spurs, με το δεκάλεπτο να κλείνει με τρεια πανομοιότυπα σουτ από τον Μπόσα από τα 5-6 μέτρα, με 10-20.
Πιο αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τρικαλιώτη να βρίσκει σουτ από την περιφέρεια και την εικόνα του αγώνα να είναι εξαιρετική, με τις δύο ομάδες να θέλουν να τρέξουν όποτε μπορούν.Το πάθος των Lobsters για ανατροπή παράλληλα με τις κακές επιλογές των Spurs επιθετικά, κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφιο, με τον Σαλονικίδη να σκοράρει πριν την ανάπαυλα, το σκορ ημιχρόνου να είναι 23-32 και το δεύτερο μέρος να φαίνεται… καυτό!
Επιμονή στη ζώνη για Lobsters στην άμυνα, 10-0 σερί στην επίθεση, με Σαλονικίδη και Τρέντσιο να είναι πολύ καλοί και τους Lobsters να περνούν μπροστά με 33-32 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και το μομέντουμ να γυρίζει τούμπα, με τον coach Πέλεχα να κάνει τα πάντα για να ξυπνήσει τους φιλοξενούμενους, όντας άστοχοι σε αυτό το διάστημα, κολλωντας επιθετικά. Ο Σαλονικίδης “τραβούσε κουπί” επιθετικά για Lobsters, με τους Spurs να βρίσκουν λύσεις τελικά στο μπροστά μέρος του παρκέ και να ισορροπούν το σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με τρίποντο του “καυτού” Σαλονικίδη με 44-43.
Ο Τρέντσιος μπήκε δαιμονισμένος στην τελευταία περίοδο με 7 σερί πόντους, κάνοντας το 51-44, βάζοντας για τα καλά μπροστά τους Lobsters, μέχρι ο “μπόμπερ” των Sun City Μπαγετακος βρει στόχο εις διπλούν από τα 6.75 και φέρει ξανά το ματς στα ίσα. Σαλονικίδης Τρικαλιώτης και Τρέντσιος ήθελαν … οπωσδήποτε νίκη και έκαναν ένα μικρό σερί 8-0 σερί για τους γηπεδούχους, μέχρι δύο επιθετικές επιλογές του Αποστολάκου αντί να αυξήσουν και άλλο το προβάδισμα, να οδηγήσουν σε σερί για τους Spurs στο άλλο μισό του παρκέ, οι οποίοι με 2 βολές του Χαραλαμπόπουλου μείωσαν στους 2 (61-59). Ένα λεπτό πριν το τελος, ο Σαλονικίδης με το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα, ένα γκολ-φαουλ σε δύσκολο drive από τον δεξί διάδρομο, βρήκε στόχο, έφερε τη διαφορά στους πέντε, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι μια αλληλουχία βολών από Σαλονικίδη, Αποστολάκο και Χαραλαμπόπουλο για Spurs, με τη διαφορά να κλείνει στους έξι, 72-66 και τους Lobsters των εξαιρετικών Τρέντσιου και Σαλονικίδη να παίρνουν μεγάλη νίκη απέναντι στους πολύ καλούς Sun City Spurs, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το δεύτερο γύρο, σε έναν μαραθώνιο του έβδομου ομίλου, με 4-5 ομάδες να ειναι πραγματικά στον ίδιο επίπεδο και να διεκδικούν την άνοδο επί ίσοις όροις!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Αλέξανδρος Τρέντσιος με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ,2 κλεψίματα, 2 λάθη.
Από πλευράς Spurs ξεχώρισε ο Δημήτρης Μαστροκωστόπουλος χάνοντας για λίγο το triple double, με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, δικαιώνοντας όσους τον θεωρούν έναν από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας.
Συνολικά οι Lobsters είχαν 15/38 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 24/38 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.
Συνολικά οι Sun City Spurs είχαν 18/42 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη.
Lobsters (Τρικαλιώτης): Σαλονικίδης 27 (5 ριμπ), Μπενιουδάκης, Χατζίδης 1, Γλένης , Τρέντσιος 19 (14 ριμπ), Μπάρλας, Αποστολάκος 5 (9 ριμπ), Τρικαλιώτης 18 (5 ριμπ), Ράχμαν 2 (5 ριμπ).
Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 6, Μπόζας 10, Ρήγος 5 (5 ριμπ), Δεδεδήμος, Νίτσικας, Χαραλαμπόπουλος 22 (4 ασ), Μπαγετάκος 9 (3), Παιδιαδίτης, Σαπουντζής 5 (5 ριμπ), Μαστροκωστόπουλος 9 (11 ριμπ, 8 ασ).
Τι μας άρεσε: Το πάθος των Lobsters για τη νίκη και το όμορφο θέαμα που προσέφεραν στο παρκέ οι δύο πολύ καλές αυτές ομάδες.