15/01/2020
Kourkoutes BC 13 8 12 22 - 55 -
Peristeri Nets 10 12 11 4 - 37 -

Νίκη-δήλωση οι Κουρκούτες στο ντέρμπι του Περιστερίου!

Στο κλειστό γήπεδο Μπόθος την Κυριακή το βράδυ διεξήχθη το ντέρμπι κορυφής του έκτου ομίλου της Development 2 μεταξύ των Kourkoutes BC και Peristeri Nets. Νικητές αναδείχθηκαν οι Κουρκούτες με 55-37, δυσκολότερα όμως από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη οι Κουρκούτες ανέβηκαν στο 8-1, ενώ οι Nets σημείωσαν την τρίτη σερί τους ήττα και έπεσαν στο 6-3.
Στην αρχή του παιχνιδιού φάνηκε πως θα δούμε ένα ντέρμπι από δύο πολύ καλές ομάδες. Και οι δύο έδειχναν μεγάλο ζήλο για την νίκη βάζοντας επιπλέον βάρος στους ώμους τους. Το προβάδισμα από νωρίς το πήραν οι Κουρκούτες με τους Nets να ακολουθούν από κοντά. Η περίοδος έληξε 13-10,σκορ χαμηλό για το επίπεδο των δύο ομάδων. Ο Καβρουλάκης πέτυχε έξι πόντους και ο Συρίγος τέσσερις για τους  Κουρκούτες, ενώ για τους Nets πολύ καλή πρώτη περίοδο έκανε ο Γιατζιτζόγλου με οκτώ.
Στη δεύτερη περίοδο οι Nets βρήκαν λύση στα επιθετικά τους προβλήματα, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα, προς τα τέλη του ημιχρόνου. Οι  Κουρκούτες ήταν πολύ άστοχοι, ενώ και οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να σκοράρουν με συνέπεια από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Το ημίχρονο έληξε 21-22 με τον Τσάκωνα να σημειώνει τρεις πόντους και τον Συρίγο δυο για τους  Κουρκούτες. Για τους Nets ο Ντιαρά σημείωσε τέσσερις ενώ οι Περδέτζογλου και Μπρατσιάκος από τρεις.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους Nets καθώς πήραν μια διαφορά πέντε πόντων με 4΄25″ να απομένουν για την λήξη της. Σε εκείνο το σημείο οι  Κουρκούτες έτρεξαν ένα σερί 7-2 και ισοφάρισαν σε 33-33, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Συρίγος έκανε φανταστική εμφάνιση, σημειώνοντας τους 10 από τους 12 πόντους των  Κουρκουτών. Για τους μαύρους πέντε πόντους σημείωσε ο Γιατζιτζόγλου και τέσσερις ο Μπρατσιάκος.
Και ενώ παρακολουθούσαμε ένα ντέρμπι μέχρι αυτό το σημείο, οι  Κουρκούτες πάτησαν γκάζι, οι Nets έπαθαν black out και με επιμέρους σκορ 22-4 στην τέταρτη περίοδο κέρδισαν το παιχνίδι 55-37. Χαρακτηριστικό για τους Nets πως οι τέσσερις τους πόντοι προήλθαν από βολές. Για τους  Κουρκούτες ο Συρίγος σκόραρε εννέα πόντους, ο Βεϊσάκης πρόσθεσε άλλους επτά και ο Τσάκωνας τέσσερις.
Mvp του παιχνιδιού ο Συρίγος με 25 πόντους, έχοντας 9/12 βολές, 8/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 6 λάθη και 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Peristeri Nets ο Μανουσάκης με 5 πόντους, έχοντας 3/8 βολές, 1/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές,19/44 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, είχαν 24 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/27 βολές, 7/31 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Kourkoutes BC (Αθανασίου): Πηξομάτης , Κούρτης, Μεγαγιάννης, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός, Πλέστης 2, Συρίγος 25 (14ρ), Τσάκωνας 7 (11ρ), Μανιουδάκης 5 (1), Βεϊσάκης 11 (1τρ 6ρ), Καβρουλάκης 5 (8ρ).

Peristeri Nets (Κοζαδινός): Άκουρος, Μανουσάκης 5 (13ρ), Μπρατσιάκος 8 (2), Σιρινίδης, Κανής 2, Ντιαρά 4 (11ρ), Περδέτζογλου 5, Γιατζιτζόγλου 13 (2), Τρωιάνος.
Τι μας άρεσε: Η ένταση και το παθός που υπήρχε στο παιχνίδι, λόγω της βαθμολογικής σημασίας του παιχνιδιού.