03/11/2020
Old School 14 16 10 14 - 54 -
Aguanile 14 6 17 14 - 51 -

Νίκη για Old School με συγκλονιστικό φινάλε!

Φοβερό ματς έγινε μεταξύ των Old School και των Aquanile στο γήπεδο του Seven για την Master League. Το φινάλε ήταν για γερά νεύρα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μπούκα και απάντηση για 2 του Γιαγληκάκη. Για τους Old school το σκοράρισμα συνέχισαν οι Πέγκας και Προβατάς αλλά Σιμιτσόπουλος, Σκαραμαγκάς και Τζιγκουνάκης έγραψαν το 9-9. 4 συνεχόμενοι του Πλουμαρτόπουλου έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά ο Τσιγκουνάκης που ήταν ο οργανωτής και εκτελεστής των Aquanile σκόραρε από τα 6,75 και 2/2 βολές στην επόμενη επίθεση για το 12/14. Ο Σταύρου με σουτ ισοφάρισε για τους Old School.

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι Aquanile ήταν άστοχοι και σκόραραν μόλις 6 πόντους με τους Τζιγκουνάκη, Σκαραμαγκά και Καλαφάτη, ενώ αντίθετα οι Old School ήταν ασταμάτητοι. Ο Άγγελος Ηλιάδης ήταν συγκλονιστικός με 9 πόντους, ο Καρακίτσος με 4 πόντους και από 2 οι Γαιτάνος και Πλουμαρτόπουλος για το 30-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίδραση της Aquanile ήταν άμεση. Ο Τζιγκουνάκης σκόραρε αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Προβατά. Ο Καλαφάτης όμως με πανομοιότυπο τρόπο από τη γωνία σκόραρε με σουτ 8  πόντους και ευστόχησε και στη 1 βολή μετά το γκολ-φάουλ που κέρδισε ενώ και ο Τζιγκουνάκης με άλλα δυο καλάθια ισοφάρισε στο 37-37. Για τους γηπεδούχους μόλις 2 σουτ βρήκαν στόχο από τους  Προβατά και Ηλιάδης Χρήστος. Ωστόσο με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Καρακίτσος έκανε το 40-37 ανεβάζοντας ξανά την ψυχολογία των συμπαικτών του.

Η τέταρτη περίοδος ήταν όπως την περιμέναμε, αμφίρροπη με πολύ πάθος και ένταση. Οι Aquanile μπήκαν δυνατά, με 4/6 βολές του Τζιγκουνάκη και καλάθι του Γκέγκιου πήραν το προβάδισμα με 40-43. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άγγελος Ηλιάδης πήρε την ομάδα στις πλάτες του και οι Old School κατάφεραν την ανατροπή. Αρχικά ο Μπούκας με τρίποντο ισοφάρισε για να έρθει ο Ηλιάδης που παίρνοντας 2 επιθετικά ριμπάουντ σκόραρε και πήρε και το φάουλ, στις βολές ήταν εύστοχος και το σκορ έγινε 49-43. Ο Σκαραμαγκάς έκανε το 49-45 αλλά και πάλι ο Ηλιάδης με σουτ σκόραρε, όπως και ο Πέγκας για το 53-45. Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί στο ματς αλλά με 2 τρίποντα των Τζιγκουνάκη και Γιαγληκάκη έγινε το 53-51 και όλα τα σενάρια ήταν ανοιχτά. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Χρήστος Ηλιάδης κέρδισε φάουλ αλλά σκόραρε μόνο 1 βολή δίνοντας ελπίδα ισοφάρισης στους φιλοξενούμενους. Μια επίθεση έκρινε το ματς αφού ο Τζιγκουνάκης παρόλο που ήταν καλά κλεισμένος, με σουτ εκτός ισορροπίας παραλίγο να σκοράρει το τρίποντο της ισοφάρισης αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Τελικό αποτέλεσμα 54-51 και αγχωτική νίκη για την Old School!

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/17 βολές, 19/52 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 53 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 21 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν με 9/13 βολές, 15/44 δίποντα και 4/27 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 11 κλεψίματα και μόλις 9 λάθη.

Mvp της αναμέτρησης ο Άγγελος Ηλιάδης με 16 πόντους, 2/2 βολές, 7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος
για τους Aquanile ξεχώρισε ο Τζιγκουνάκης με 23 πόντους, 7/10 βολές, 5/14 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη

Old School(Καρακίτσος): Μπούκας 6, Σταύρου, Γαιτάνος 1, Πέγκας 7, Προβατάς 8, Καρακίτσος 7, Άγγελος Ηλιάδης 16, Χρήστος Ηλιάδης 3, Πλουμαρτόπουλος 6
Aquanile(Γκέγκιος): Μπάρας, Σιμιτσόπουλος 2, Καλαφάτης 13, Τασούλας, Γιαγληκάκης 6, Σκαραμαγκάς 5, Γκέγκιος 2, Τζιγκουνάκης 23

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε φοβερό σασπένς ειδικά στο τέλος του χωρίς να μπορείς να προβλέψεις τον νικητή.