03/11/2020
Remal Madri 18 5 16 10 - 49 -
Pistachios 17 13 9 12 - 51 -

Νίκη για τα Φυστίκια!

Οι Pistachios πήραν πολύ μεγάλη νίκη σε ένα φοβερό παιχνίδι κόντρα στη Remal Madri με 49-51. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια, με ρυθμό και ένταση, χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να χτίσει μεγάλη διαφορά και το ματς να κριθεί κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Pistachios προηγήθηκαν με 5-0 με τον Τσίτουρα και τον Αβαρκιώτη με καλάθι και φάουλ, αλλά 4 συνεχόμενοι πόντοι  του Καμολίκη, ο οποίος έκανε φοβερό ματς σε όλη τη διάρκεια, έφεραν το ματς στο 4-5. Ο Κοντογιάννης με τρίποντο έκανε το 4-8 αλλά ο Καμολίκης που ήταν ασταμάτητος σκόραρε ξανά, ενώ το προβάδισμα στα ρεμάλια έδωσε ο Πρίφτης με τρίποντο. Ο Τάλαρος με 2/2 βολές και ο Τσίτουρας με γκολ-φάουλ για τα φιστίκια και οι Πολύδωρος, Καμολίκης και Παπαιωάννου έκαναν το 18-17 της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Pistachios που έκλεισαν με επιμέρους σκορ 5-13. Τη διαφορά έκανε με 2 τρίποντα ο Μποτόζης. Οι Πολύδωρος και Παπαιωάννου μείωσαν για τη Remal Madri αλλά οι Τσίτουρας, Φλίγκος και Κοντογιάννης έδωσαν το προβάδισμα 7 πόντων στα φιστίκια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο αμφίρροπο αφού η Remal Madri κατάφερε να ισοφαρίσει με τη λήξη της περιόδου παρόλο που βρισκόταν 10 πόντους πίσω. Σιδέρης, Καμολίκης και Πολύδωρος έκαναν το 29-30 για να έρθει το τρίποντο του Κοντογιάννη για το 29-33. Ο Καμολίκης ξανά και ο Παπαιωάννου στον αιφνιδιασμό έφεραν το ματς στα ίσια αλλά 4 συνεχόμενοι πόντοι του Μποτόζη έδωσαν ξανά μικρή διαφορά στα φιστίκια. Ο Κουσιόρης με την πρώτη του επαφή στο δεκάλεπτο μόλις μπήκε αλλαγή σκόραρε για 3, άμεση απάντηση του Φλίγκου αλλά ο συνήθης σκόρερ της Remal Madri Καμολίκης έκανε το 39-39 της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Τάλαρου, για να δώσει το προβάδισμα με τρίποντο ο Σιδέρης στη Remal Madri. Ένα μικρό σερί 7-0 των Pistachios με καθοριστικό τον Τάλαρο που σκόραρε 5 πόντους ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Με το σκορ στο 42-48 ο Παπαιωάννου ήταν ψύχραιμος στις βολές με 2/2 κάνοντας το 44-48. Τα τελευταία δυο λεπτά είχαν πολύ άγχος και ένταση. Ο Φλίγκος έκανε το 44-50 αλλά ο Κουσιορής που πέρασε ξανά στο ματς, ξανά στην πρώτη του επαφή σκόραρε για 3 δίνοντας ελπίδες ανατροπής στη Remal Madri. Ο Παπαιωάννου έφερε το ματς στο 49-50 και όλα ήταν ανοιχτά. Ο Τάλαρος με 1/2 βολές έκανε το 49-51. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Remal Madri είχε την μπάλα στην κατοχή της αλλά ενώ βγήκαν στον αιφνιδιασμό δυο εναντίον δυο ο Σιδέρης άργησε να κάνει το σουτ, αστόχησε και έτσι οι Pistachios έφτασαν στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/7 βολές, 14/40 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 22 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 14/54 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 56 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα και 10 λάθη.

Mvp της αναμέτρησης ο Γιάννης Τάλαρος με 13 πόντους, 3/4 βολές, 5/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ, και από 1 ασίστ, κλέψιμο και λάθος.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καμολίκης με 15 πόντους, 6/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Remal Madri(Καμολίκης): Παπαιωάννου 11, Πρίφτης 3, Σιδέρης 5, Καμολίκης 15, Κουσιόρης 6, Πολύδωρος 9

Pistachios(Πανταζής): Παπακαλοδούκας, Λεμπούσης, Αβαρκιώτης 5, Φλίγκος 6, Τάλαρος 13, Μποτόζης 13, Κοντογιάννης 8, Τσίτουρας 6

Τι μας άρεσε: Το συναρπαστικό τέλος που ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.