11/02/2024
SKG Sonics 28 26 20 19 - 95 -
Respect 13 16 16 30 - 75 -

Νίκη για τους ενισχυμένους SKG Sonics!

Οι SKG Sonics έδειξαν τις διαθέσεις τους από την αρχή του παιχνιδιού. Κατάφεραν να βρουν αμυντικές λύσεις περιορίζοντας το ομαδικό, chemistry-oriented παιχνίδι των Respect, εστιάζοντας τις άμυνές τους κατά κόρον πάνω στην μπάλα. Στην επίθεση βρήκαν πολλές λύσεις, τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και από τη γραμμή των 6.75 με τον Τροφίδη που είχε 11/17 τρίποντα να "ζεσταίνεται" από νωρίς (28 - 13)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το "ξέσπασμα" των SKG Sonics απεδείχθη κάτι παραπάνω από παροδικό. Έβγαλαν περισσότερους αιφνιδιασμούς και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, επιδεικνύοντας μεγάλη αυτοπεποίθηση. Το αμυντικό τους παιχνίδι λειτούργησε καλύτερα, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο δικό τους ενεργητικό. Πιο συγκεκριμένα, κράτησαν τους Respect μόλις στους 4 πόντους μετά από 6:34. Αυτό το νεκρό διάστημα στο οποίο τίποτα δεν λειτουργούσε στην επίθεση των κυανόλευκων ήταν αρκετό για να δώσει περαιτέρω ώθηση στους Sonics, οι οποίοι έκλεισαν την δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 26-16.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χρονικό σημείο στο οποίο ο ρυθμός του παιχνιδιού "άνοιξε" και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έπαιξαν με λιγότερο ανταγωνιστικό "αέρα". Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "ανοίξουν" και οι άμυνες, παρόλα αυτά το σκορ δεν πήγε ψηλότερα από τις υπόλοιπες περιόδους, κάτι που αρχικά ευνόησε τους Respect οι οποίοι κατάφεραν να βρουν κάποια καλάθια, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των Sonics ήταν ο παράγοντας "Χ" για την περίοδο, η οποία έληξε με επί μέρους σκορ (20 - 16)

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι των Respect στην τέταρτη περίοδο. Κατάφεραν τόσο με ομαδικές όσο και με ατομικές προσπάθειες να βρουν πολλούς πόντους. Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν 30 πόντους, ενώ στις προηγούμενες τρεις 45 (!). Με παρόμοιο τρόπο με αυτόν που έδρασαν στην 3η περίοδο έπαιξαν σε άμυνα και επίθεση έπαιξαν οι SKG Sonics, οι οποίοι είχαν χτίσει από νωρίς το momentum για να πάρουν την τελική νίκη με διαφορά 20 πόντων (19-30)

O Αναστάσιος Τροφίδης απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, μετρώντας 44 πόντους, 10 ριμπάουντ (1 επιθετικό) και 1 λάθος σε 35 αγωνιστικά λεπτά (46 EFF)

SKG Sonics: Ζωϊδης 16, Παπαδόπουλος 2, Σιβένας 9, Στυλιανίδης 12, Τσαντεκίδης 10, Χαρταμπίλιας 2

Ο διακριθείς των Respect ήταν ο Παναγιώτης Κυριαζίδης, ο οποίος σε 40 αγωνιστικά πετά μέτρησε 28 πόντους, 15 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη (26 EFF)

Respect: Αξάς 25, Ανδρεάδης 6, Μολυβιάτης 11, Πετρούδης 5