15/11/2021
Pitser Bironia 18 17 8 31 19 93 -
Royal Cardinals 12 23 18 21 10 84 -

Νίκη για τα Pitser Bironia ακόμα και με 4 παίχτες !

Ύστερα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι , πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ , η αθάνατη ομάδα των Pitser Bironia , κέρδισε στην παράταση με σκορ 93 – 84 τους Royal Cardinals.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ. Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς με τους Χρονόπουλο και Κυριαζοπούλο να έχουν ρεσιτάλ ευστοχίας και μέσα και έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6 πόντους ( 18-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσούκας από τους φιλοξενούμενους πήρε στην κυριολεξία φωτιά. Με 10 προσωπικούς πόντους και με το τέλος της ανάπαυλας , το σκορ ήταν ισόπαλο και για τις δυο ομάδες 35-35.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου , το σκηνικό άλλαξε τελείως. Οι Cardinals βγήκαν στην αντεπίθεση. Με 4 τρίποντα συνολικά , πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Αυτός που πάλευε για τους γηπεδούχους ήταν ο Ονταμπασογλου με 8 προσωπικούς πόντους ( όσους είχε στο σύνολο η ομάδα του στο δεκάλεπτο αυτό ). Το επιμέρους σκορ σε έληξε υπέρ των Cardinals 18 – 8.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , οι Pitser Bironia, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο σημείο αυτό αξιζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνιζόταν με 5 παίχτες πράγμα που έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους ! Ο Χρονοπουλος με 15 πόντους , και με άμυνα ατσάλι , κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι και να το στείλουν στην παράταση 75-75 ( 31-21 επιμέρους σκορ ).

Καθ όλη την διάρκεια της παράταση , οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με 4 παίχτες , ωστόσο παρ όλα αυτά κατάφεραν να δείξουν τρομερά ψυχικά αποθέματα και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος ! MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Χρονόπουλος με 40 πόντους !

Pitser Bironia : Χατζηνικολάου 9, Χατζηλιάδης 16, Ονταμπάσογλου 26, Χρονόπουλος 40, Φιρτινίδης 2

Royal Cardinals : Μαρίνος Ξίδης , Τσούκας 15, Σταυρόπουλος 20, Κυριαζόπουλος 13, Ιωαννίδης 8, Καπουλας 12, Φουτσιτζής 16