26/09/2021
Reddicolo 10 10 5 11 - 36 -
Powerpuff Boys 11 11 11 11 - 44 -

Νίκη για τους Powerpuff Boys!

Την πρώτη τους νίκη πανηγύρισαν οι Powerpuff Boys, αφού επιβλήθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 44-36 των Reddicolo!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Powerpuff Boys, προηγήθηκαν με 1 πόντο, 11-10. Για το Reddicolo, επαφή με το καλάθι είχε Ράδος που σημείωσε 6 πόντους. Στο ίδιο μήκος κύματος, κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε ακριβώς με το ίδιο σκορ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 22-20.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Powerpuff Boys ανέβασαν ρυθμό και με γρήγορες επιθέσεις κατάφεραν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να πετύχουν εύκολα καλάθια. Έτσι προηγήθηκαν στο 30 με 33-25 κάνοντας σπουδαίο βήμα για την νίκη. Για το Reddicolo, που δεν είχε ρυθμό, 4 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Ποντικός.

Οι Powerpuff Boys έκαναν εξαιρετική διαχείριση στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν απειλήθηκαν και πήραν τελικά την νίκη με 44-36. Για την ομάδα του Μακρή, που η απουσία του ήταν κάτι παραπάνω από ορατή, Ποντικός και Ράδος πάλευαν μόνοι στην επίθεση. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.
Για το Reddicolo ξεχώρισε ο Γιώργος Ράδος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Συνολικά η ομάδα του Μακρή είχε 12/51 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 10/24 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα κι έκανε 13 λάθη.
Reddicolo (Μακρής): Ποντικός 13, Νταλαμπίρας, Λούτσος 1, Ράδος 11, Κουλακιώτης, Ζυγολάνης 3, Μαργώνης 4, Γραμματόπουλος 4.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Powerpuff Boys!