12/10/2023
Salonica Old Stars 10 15 15 11 - 51 -
Cartel BC 24 12 14 16 - 66 -

Νίκη για τους Cartel BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Cartel BC και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ζωγράφου, του Γεωργιάδη και του Αποστολίδη. Οι Salonica Old Stars δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Ματούλα, του Βλάχου και του Μπέτσιου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salonica Old Stars ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν την διαφορά με τον Ματούλα και τον Γεώργογλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Cartel BC συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις προσπάθειες του Δαλπά, του Χατζηνικολάου και του Αποστολίδη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-36.

Η αντεπίθεση των Salonica Old Stars συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Ματούλα, τον Κατράνα και τον Μπέτσιο να ευστοχούν σε μεγάλα καλάθια, όμως οι Cartel BC έβρισκαν απάντηση  σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Αποστολίδη και τον Δαλπά να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 40-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Cartel BC ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι Salonica Old Stars παρά τις προσπάθειες του Ματούλα, του Γεώργογλου και του Μπέτσιου δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια στην επίθεση και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 51-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Αποστολίδης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Salonica Old Stars ξεχώρισε ο Γιώργος Ματούλας με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης, Βλάχος 4, Μαστρογιάννης 2, Ματούλας 21(3), Αλεξιάδης 2, Κατράνας 6, Μπέτσιος 8, Γεώργογλου 8(1), Χριστόπουλος, Βογιατζόγλου.

Cartel BC: Χατζηνικολάου 5(1), Χορόζογλου 3(1), Δαλπάς 13(3), Τενώκης 2, Ζωγράφος 9, Χατζηιωαννίδης 4, Γεωργιάδης 6(1), Λαϊνάς, Καλογιαννίδης 2, Αποστολίδης 22(2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.