07/10/2020
San Anargiri Sperms 20 18 12 9 - 59 -
Πόρτο 20 20 10 16 - 66 -

Νίκη γοήτρου για την Πόρτο!

Η Πόρτο έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το Basketaki Cup, αφού επιβλήθηκε δύσκολα στην Basketaki Arena των San Anargiri Sperms με 66-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να έχουν τρομερό ρυθμό στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο 20-20 που ήταν το σκορ της περιόδου. Φλέσσας από την μία με 8 πόντους και Ζαφειράκης από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες έπαιζαν εξαιρετικό μπάσκετ προσφέροντάς μας κάποιες εξαιρετικές φάσεις. Η Πόρτο, πήγε στ’ αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-38, με τον Σιδηρόπουλο να σημειώνει 8 πόντους. Για τους Sperms, ασταμάτητος ήταν ο Φλέσσας, που είχε φτάσει στους 18.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο προπονητές έδωσαν τις απαραίτητες οδηγίες και βελτίωσαν την άμυνα των ομάδων τους. Οι Sperms, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 50-50 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Για το συγκρότημα του Τασιούδη, 6 πόντους σημείωσε ο Χαντάντ, ενώ ο Ζαφειράκης συνέχισε να είναι εξαιρετικός για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το δίδυμο Ζαφειράκη-Σιδηρόπουλου ήταν χορταστικό κι έτσι η Πόρτο πήρε μία δίκαιη νίκη με 66-59 κλείνοντας με νίκη το Basketaki Cup.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Ζαφειράκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωσήφ Χαντάντ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι San Anargiri Sperms είχαν 24/69 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 6 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/67 εντός πεδιάς, 6/24 τρίποντα και 6/13 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 7, Χριστοδούλου 2, Σερεβέτας 4, Φλέσσας 24, Χαντάντ 13, Ρεγγούζας 9.

Πόρτο (Οικονομίδης): Ντουμάνης 4, Σιδηρόπουλος 22, Ζαφειράκης 19, Γιαννακάκης 7, Θεοδωρόπουλος 6, Τοπούζογλου 8, Χατζιδάκης.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης