29/09/2020
New York Pic-Knicks 8 13 21 21 - 63 -
G-vana 7 22 8 21 - 58 -

Νίκη γοήτρου για τους New York Pic-Knicks!

Οι New York Pic-Knicks, πήραν την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup, αφού κέρδισαν στην Basketaki Arena την G-Vana με 63-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 8-7 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Pic-Knicks, που είδαν τον Ζαχαριάδη να σημειώνει 3 πόντους. Για την G-Vana, 5 πόντους σημείωσε ο Καλαϊτζόγλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε, με την G-Vana να βλέπει τον Καλαϊτζόγλου να οργιάζει, βάζοντας ακόμα 11 πόντους. Έτσι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με 29-21 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Pic-Knicks, άλλους 6 πόντους πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ζαχαριάδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Νεοϋρκέζοι αντέδρασαν. Με τον Βαγγέλη Νάννο, να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, οι Pic-Knicks έτρεξαν ένα επιμέρους 21-8 και γύρισαν το ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 42-37. Για την ομάδα του Pecani, 6 πόντους έβαλε ο συγκινητικός Σταύρος Καλαϊτζόγλου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Pic-Knicks κρατούσαν με ασφάλεια την διαφορά που είχαν. Η G-Vana ωστόσο, πίεσε σε όλο το γήπεδο και οδήγησε τους αντιπάλους της σε απεριόριστα λάθη. Ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου, τα έβαζε όλα, αλλά η ψυχραιμία των γηπεδούχων από την γραμμή της φιλανθρωπίας, τους χάρισε την νίκη με 63-58.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Ζαχαριάδης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/78 εντός πεδιάς, 5/16 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, η G-Vana είχε 24/73 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 7/14 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

New York Pic-Knicks (Δημητρέλλος): Ρωμοσιός, Δημητρέλλος 12, Σπηλιωτόπουλος 12, Νάννος 12, Αθανασίου 6, Ζαχαριάδης 15, Κοντογιάννης 6.

G-Vana (Pecani): Pecani 7, Χαλτούπης 4, Γαλάνης 2, Μπαρμπέρης 4, Καλαϊτζόγλου 34, Ψωμιάδης 4, Γρηγορόπουλος, Λιάνας 3.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε που είχε το παιχνίδι!