10/02/2020
Hurricanes 12 10 6 8 - 36 -
Athens Bucks 16 8 12 11 - 47 -

Νίκη και κορυφή για τους Athens Bucks!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Athens Bucks επικράτησαν των Hurricanes με 36-47 και μετά την ήττα των Transporters, πέρασαν μόνοι πρώτοι στον όγδοο όμιλο της Development 2. Οι Hurricanes με αυτή την ήττα έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν ψηλότερα στην βαθμολογία.
Παρά το αρχικό προβάδισμα των Hurricanes με 3-0, οι Athens Bucks έτρεξαν ένα 12-3 σερί για να προσπεράσουν με 6-12. Το δεκάλεπτο βρήκε τους Bucks μπροστά με 12-16 με τον Σπυριδώνη και τον Χάλαρη να βάζουν από πέντε πόντους, ενώ ο Λατίφης με εννέα κράτησε τους Hurricanes κοντά στο σκορ.
Οι Bucks ανέβασαν την διαφορά στους εννέα πόντους με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου με 12-21. Όμως οι Τυφώνες κατάφεραν με ωραίο μπάσκετ και σκληρή άμυνα να σκοράρουν δέκα πόντους και να δεχτούν μόνο έναν για να ισοφαρίσουν σε 22-22. Τελικά το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Athens Bucks με 22-24 με τον Ζώταλη να σκοράρει τέσσερις πόντους και τον Φωτεινό τρεις. Για τους Τυφώνες ο Καραθάνος ήταν πρώτος σκόρερ με πέντε πόντους και ο Λατίφης έβαλε άλλους τρεις.
Στην τρίτη περίοδο οι Hurricanes έχασαν την επαφή που είχαν με το αντίπαλο καλάθι και οι Athens Bucks, με αργό αλλά σταθερό ρυθμό, πήραν αέρα με οχτώ πόντους σε ένα σημαντικό σημείο του παιχνιδιού. Με επιμέρους σκορ 6-12 τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-36. Κυζιώρος, Λατίφης και Βλάχος είχαν από δύο πόντους για τους Hurricanes, ενώ ο Ζώταλης σκόραρε έξι για τους Bucks.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Athens Bucks εδραίωσαν την κυριαρχία τους και με 3'04 για το τέλος κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, +10 (34-44). Κάπου εκεί οι Hurricanes έδειξαν σημάδια κούρασης και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν την νίκη. Τελικό σκορ στο παιχνίδι 36-47 και νίκη για τους Athens Bucks, που είχαν πρώτο σκόρερ των Σπυριδώνη με πέντε και τον Φωτεινό με τέσσερις, ενώ για τους ηττημένους τέσσερις πόντους έβαλε ο Καραθάνος.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Φωτεινός με 9 πόντους (2/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 2 κλεψίματα και κανένα λάθος. Για τους ηττημένους ο Λατίφης ξεχώρισε με την απόδοση του με 13 πόντους (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.
Συνολικά οι Hurricanes είχαν 12/39 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 6/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Athens Bucks είχαν 14/49 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 10/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.
Hurricanes (Κοσσυβάκης):  Συρόπουλος 2 (6ρ) , Λατίφης (1τρ 6ρ), Παπαδημητρίου 2, Κυζιώρος 2, Καραθάνος 12 (1τρ 7ρ 5κλ), Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης 2, Βλάχος 3 (12ρ).
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 10 (1τρ), Αγγέλου 4, Κουτσιανάς 2 (6ρ), Γκορίτσας, Σπυριδώνης 10 (1τρ 9ρ), Χάλαρης 6, Δανιάς (6ρ), Γιουρνάς 2 (4ασ), Αμανατίδης 4 (7ρ), Κικάκης, Φωτεινός 9 (1τρ 6ρ).
Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή παρουσία των Athens Bucks που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την ήττα των Transporters και πέρασαν πρώτοι στον όμιλο.