20/07/2020
Aladalon 25 6 17 13 - 61 -
Mad Frogs 20 14 7 10 - 51 -

Νίκη ξανά και πρόκριση για Aladalon!

Διπλασίασαν τις νίκες απέναντι στα βατράχια με σκορ 61-51 οι παίκτες της Aladalon, με το πολύ καλό τους πρώτο δεκάλεπτο να βάζει τις βάσεις για την επικράτηση και την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff της Development 2 κατηγορίας.
Εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν για τον “καυτό” Σουβλέρη στο παρκέ του Περιστερίου, με τον σούτινγκ γκαρντ των γηπεδούχων να έχει 5 (!) εύστοχα τρίποντα και σε συνδυασμό με την μεστή εμφάνιση του Μιχαηλίδη, η Aladalon πήρε προβάδισμα από νωρίς με 25-20 και τον Μανωλόπουλο να κάνει ό,τι μπορεί από Frogs για να ανατρέψει την κατάσταση.
Σαΐνης και Φουρλακίδης έδωσαν χείρα βοηθείας στον “Μανώλο” ο οποίος ήταν εκπληκτικός και βοηθούσε παράλληλα σε πόντους και ριμπάουντ, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους παίκτες των Mad Frogs στο 31-34 ως σκορ ημιχρόνου, με την ομάδα του να θέλει ακόμη πολύ δρόμο για τη διαφορά των 22 πόντων που έπρεπε να ανατρέψει.
Βαγγέλης Αθανασάκος και Μαχαίρας τιμώρησαν από την περιφέρεια την κάθε στιγμή που αφέθηκαν ελεύθεροι για την Aladalon, με τα “βατράχια” να δείχνουν σημάδια κούρασης και το προβάδισμα να περνάει ξανά στους γηπεδούχους με 48-41 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Με την ανατροπή πλέον να φαντάζει άπιαστο όνειρο, ο ρυθμός έγινε ακόμη πιο ελεύθερος και βρήκαν ευκαιρία να προσθέσουν ξανά το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ οι Περδικομάτης και Μιχαηλίδης με τον Σουβλέρη να βάζει κ το έκτο και τελευταίο τρίποντο του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση με δύο νίκες, αυτή τη φορά με 61-51, με την ομάδα των “κυανέρυθρων” να δείχνει σε εκπληκτική κατάσταση!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Από πλευράς Mad Frogs ξεχώρισε ο Μιχάλης Μανωλόπουλος με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά η Aladalon είχε 12/45 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 7/12 βολές, 53 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.
Συνολικά οι Mad Frogs είχαν 18/54 δίποντα,. 4/21 τρίποντα, 3/4 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.
Aladalon (Μιχαηλίδης): Μιχαηλίδης 17 (15 ριμπ), Αθανασάκος 3, Σουβλέρης 20, Βαγγέλης 15 (13 ριμπ). Μαχαίρας 6, Κτενίδης.
Mad Frogs (Μαρφαντάς): Κατσαρός 9, Καραμήτσος, Αλέξης 6 (14 ριμπ), Περδικομάτης 2, Αδαμόπουλος 4, Σαΐνης 2,. Μανωλόπουλος 26 (13 ριμπ),. Φουρλακίδης 2.
Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες, με απανωτά τρίποντα!