05/10/2020
New York Pic-Knicks 9 12 12 19 9 61 -
Escapers 15 20 9 7 4 55 -

Νίκη με ανατροπή για New York Pic Knicks

Μεγάλη νίκη με φοβερή ανατροπή πήραν οι New York Pic Knicks επί των Escapers για την πρώτη αγωνιστική της D2-league.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους New York  με 4 πόντους από Αθανασίου και Σπηλιοτόπουλο, αλλά εκεί ανέλαβαν δράση οι Μπομπότης, Φράγκος και Αναστασίου, που με ένα σερί 15-2 πέρασαν μπροστά. Με τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου για τους New York έκλεισε η περίοδος με το σκορ στο 9-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι New York μπήκαν και πάλι δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να μειώσουν σε 17-18 με τους Αντωνόπουλο και Αθανασίου να βρίσκουν λύσεις μέσα στη ρακέτα κερδίζοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο με νέο σερί 17-3 οι Escapers έκλεισαν το ημίχρονο στο +14. Για τους Escapers η ανατροπή ήρθε με 6 πόντους από τον Ιωσηφίδη, 5 από τον Καρόζα, Γκρέμο και Φράγκο με 5 και 2 πόντους αντίστοιχα.
Η περίοδος έκλεισε στο 21-35 και όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους Escapers.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με σερί 9-2 οι New York Pic Knicks μείωσαν στους 7 με Αθανασίου, Κοντογιάννη και Αντωνόπουλο. Με 4 πόντους του Μπομπότη και ένα μεγάλο τρίποντο από τον Φράγκο έσπασαν το μομέντουμ των New York και έδωσαν μια διαφορά 11 πόντων στους Escapers. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 33-44.

Στην τελευταία περίοδο έγινε η ολική ανατροπή για τους New York. Με εξαιρετική άμυνα και πολλά επιθετικά ριμπάουντ από Κοντογιάννη και Αθανασίου με ένα τρομερό σερί 17-2 έφεραν το ματς στο 49-47. Τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Φράγκος, Σπηλιοτόπουλος, καθώς και το μεγάλο τρίποντο του Νάννου. Οι Escapers χάνοντας την αυτοσυγκέντρωση τους στην τελευταία περίοδο δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα και σκόραραν μόνο από την γραμμή των βολών, που ήταν πάρα πολύ εύστοχοι. (Καρόζας 4/4 και Γκρέμος 1/2). Ένα μισή λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 49-49 και το παιχνίδι φαινόταν ότι θα κριθεί στον πόντο. Με 2/2 βολές από Σπηλιωτόπουλο στο 1:25, οι New York πέρασαν μπροστά για το 51-49. Όμως με ένα καλάθι του Γκρέμου 40΄΄ πριν τη λήξη έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην παράταση με 8  πόντους από Αθανασίου και Φράγκο και Καρόζα οι New York πέρασαν μπροστά. Οι Escapers δυσκολεύτηκαν και πάλι στην επίθεση και μόνο ο Μπομπότης με τρίποντο και μια βολή κατάφερε να σκοράρει και να κρατήσει στο παιχνίδι την ομάδα του, με το σκορ στο 58-55 στα 33΄΄ πριν τη λήξη. Τη χαριστική βολή έδωσε ο Δημητρέλλος με ένα φοβερό τρίποντο στα 12΄΄ δίνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 15/27 βολές, 17/60 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Κατέβασαν 52 ριμπάουντ και μοίρασαν 16 ασίστ. Είχαν 6 κλεψίματα και 19 λάθη.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 18/53 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μοίρασαν 11 ασίστ, μάζεψαν 47 ριμπάουντ και είχαν 11 κλεψίματα και 16 λάθη.

Mvp του αγώνα ο Αθανασίου (Double-double) των New York Pic Knicks με 5/8 βολές και 7/17 δίποντα ενώ μάζεψε 25 ριμπάουντ, δίνοντας 2 ασίστ και έχοντας μόλις 2 λάθη σε 36:02 που αγωνίστηκε.
Για τους Escapers ξεχώρισε ο Γκρέμος με 2/3 βολές και 3/4 δίποντα, έχοντας 13 ριμπάουντ, μοιράζοντας 1 ασίστ και έχοντας 4 κλεψίματα για την ομάδα του με μόλις 2 λάθη σε 30:48 που αγωνίστηκε.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Αθανασίου (19), Αντωνόπουλος (16), Δημητρέλλος 5 (1) Κοντογιάννης 5, Νάννος 4, Σπηλιωτόπουλος 12(2), Τσαγκάρης

Escapers (Τάγκας): Αναστασίου 4, Γκρέμος 8, Ιωσηφίδης 6, Καρόζας 11, Μπομπότης 14 (1), Τάγκας 2, Φράγκος 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ανατροπή των New York Pic Knicks στην τελευταία περίοδο του αγώνα και τα επιθετικά ριμπάουντ του Αθανασίου που ήταν καθοριστικός για την ομάδα του.