13/10/2023
Manchester United BC 16 4 12 15 - 47 -
Agxialos Legends 23 16 17 22 - 78 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Agxialos Legends!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Agxialos Legends και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με τα καλάθια του Μιχέλη, του Παπαγεωργίου και του Παναγιώτη Μαυρίδη, όμως οι Manchester United BC απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Μανδάνη και του Ιορδανίδη διαμορφώνοντας το 16-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι Agxialos Legends βελτίωσαν την αμυντικη τους λειτουργία και με τις όμορφες συνεργασίες του Σερμπεζή, του Γιαγκόπουλου και του Τσολακίδη ανέβασαν την διαφορά. Οι Manchester United BC δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 20-39.

Οι Manchester United BC ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Ιορδανίδη, τον Δήμου και τον Χριστοφίδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Agxialos Legends απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σερπμέζη και τον Παναγιώτη Μαυρίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και έτσι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 32-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν με τους Manchester United BC να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τον Ιορδανίδη και τον Κωνσταντίνο Καρακώστα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Agxialos Legends με πλουραλισμό στην επίθεση έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήραν την νίκη με το τελικό 47-78.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Σερμπεζής με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους Manchester United BC ξεχώρισε ο Νικόλαος Ιορδανίδης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Manchester United BC: Κ. Καρακώστας 4(1), Χριστοφίδης 6, Ιορδανίδης 16(4), Αφεντουλίδης, Παρμάκης 3(1), Μανδάνης 8, Α. Καρακώστας, Δήμου 5, Παληογιάννης 3, Χατζηγεωργίου 2.

Agxialos Legends: Σερμπεζής 19, Αντωνίου 1, Ε. Μαυρίδης 2, Πρωτογερόπουλος 2, Μιχέλης 13, Παράσχος 3(1), Ιωαννίδης 2, Παπαγεωργίου 7(1), Π. Μαυρίδης 19(3), Γιαγκόπουλος 6(2), Τσολακίδης 4.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού.