25/11/2019
Phoenix Bums 24 12 15 14 - 65 -
Μίνωες 15 12 10 18 - 55 -

Νίκη με ….καυτό Παπαντωνίου οι “Φοίνικες”!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, 22 Νοεμβρίου, με αντιμέτωπες τις ομάδες των Phoenix Bums και τους Μίνωες, με τελικό αποτέλεσμα 65-55  και νικήτρια την ομάδα των Bums!

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι Phoenix, με τον Παπαντωνίου (14) να είναι σε ημιάγρια κατάσταση, να σκοράρει από παντού και να οδηγεί την ομάδα του στο συν εννιά στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου, με τον ποιοτικότατο Κανελλόπουλο (6), να είναι ότι καλύτερο έχουν να δείξουν οι Μίνωες. (24-15)

Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σκοράροντας άλλους οχτώ πόντους πριν το τέλος του ημιχρόνου, κρατώντας την ομάδα των Μινώων κοντά στο σκορ, με τον Μοίρα (5) από την αντίπερα όχθη να βρίσκει στόχο από μακρυά και να απειλεί για τους γηπεδούχους. (36-27)

Ο Μοσκόφογλου (4) φάνηκε αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας χείρα βοηθείας στον σεληνιασμένο Παπαντωνίου, που σκόραρε άλλους εννιά πόντους σε αυτό το διάστημα  και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του σε επίπεδα ασφαλείας. (51-37)

Δερδελάκος (8) και Κανελλόπουλος (4) προσπάθησαν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού επιθετικά, με τους Phoenix Bums όμως να έχουν την υπομονή και την ποιότητα να κρατήσουν τη διαφορά μέχρι τέλους, με τον κίλερ Βερόν να σκοράρει από την περιφέρεια εις διπλούν και να απλοποιεί την κατάσταση, με τους Phoenix να κλείνουν το ματς στο 65-55 απέναντι στην πολύ καλή ομάδα που αντιμετώπισαν, τους Μίνωες.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαντωνίου, ο οποίος σκόραρε 23 πόντους,έδωσε 3 ασίστ,κατέβασε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και ένα λαθάκι. Από τους Μίνωες ξεχώρισε ο Γιώργος Κανελλόπουλος, με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Phoenix Bums είχαν 20/39 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 1/4 βολές, κατέβασαν 24 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έχοντας παράλληλα 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη. Οι Μίνωες είχαν συνολικά 17/34 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 15/21 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, είχαν 14 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 20 λάθη.

Phoenix Bums ( Κοβάτσος ): Βερώνης 6 (2), Μοσκόφογλου 14 ( 8 ριμπ ), Παπαντωνίου 23 (5), Καραγιάννης 2, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 7 (1), Καλύβας 6, Κοβάτσος 3, Λάσπας 4 (5 κλεψ ).

Μίνωες ( Μπουραζάνης ): Μπουραζάνης 4, Πατίρης 5, Αλεξόπουλος 7 (6 ριμπ ), Παπαστάμος 9, Κυριακόπουλος, Κανελλόπουλος 20 ( 7 ριμπ ), Δερδελάκος 10

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η βραδιά “καριέρας” του Γιάννη Παπαντωνίου!