16/10/2023
SugarDaddys 13 23 27 28 - 91 -
The Toy Men 9 16 16 10 - 51 -

Νίκη με όμορφο μπάσκετ για τους SugarDaddys!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τους SugarDaddys να παίρνουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Κεσίδη και του Κυριακίδη, όμως οι The Toy Men βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Βαλκούμα και του Τσουκαλά και έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 13-9.

Οι SugarDaddys ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και με τις όμορφες συνεργασίες του Σίσκου, του Μουσούλη και του Παλλάκη κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί στην επίθεση ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι The Toy Men απάντησαν με τον Τσουκαλά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετα το άλλο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέεθηκαν πίσω στο σκορ με 36-25.

Στην τρίτη περίοδο οι SugarDaddys συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Κεσίδη, τον Τσακίρη και τον Σίσκο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι The Toy Men παρά τις προσπάθειες του Πάνου, του Ανθυμίδη και του Βαλκούμα στην επίθεση δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 63-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι SugarDaddys εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη. Οι The Toy Men δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 91-51.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Κεσίδης με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Στέφανος Πάνος με 16 πόντους και 5 ριμπαόυντ.

SugarDaddys: Κυριακίδης 16(1), Παλλάκης 7, Κεσίδης 24(2), Σίσκος 18(4), Αλεξιάδης, Μουσούλης 18(2), Τσακίρης 8(1).

The Toy Men: Βαλκούμας 17(1), Κωνσταντινίδηςς 1, Τσουκαλάς 11, Στράκαλης, Πάνος 16(2), Πετιμεζάκης, Ανθυμίδης 6(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των  SugarDaddys.