07/01/2020
Athens Bucks 17 11 16 18 - 62 -
Shooting Stars 11 12 10 8 - 41 -

Νίκη οι Athens Bucks με σούπερ Σπυριδώνη!

Επιστροφή στις νίκες για τους Athens Bucks εναντίον των Shooting Stars με 62-41! Οι Bucks δεν βρήκαν αντίσταση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πήραν από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας την οποία συντηρούσαν και με όμορφο μπάσκετ κατέκτησαν την όγδοη φετινή τους νίκη.
Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν μουδιασμένες με αποτέλεσμα στα τρία πρώτα λεπτά να μην έχουμε σκορ αλλά πολλά λάθη! Κάπου εκεί οι Bucks σκόραραν με δύο βολές του Γιουρνά και μέσα σε τρία λεπτά προηγούνταν με 10-0! Όλους τους πόντους τους είχαν πετύχει Γιουρνάς και Σπυριδώνης (5). Έξι λεπτά χρειάστηκαν οι Stars να σκοράρουν αλλά πήραν φορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο 17-11! Για τους Bucks καλύτεροι ήταν το δίδυμο των γκαρντ τους, Σπυριδώνης και Γιουρνάς με  οχτώ και πέντε πόντους αντίστοιχα. Για τους Stars ο Δαλαγεώργος με πέντε πόντους!
Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έπεσε στους δύο 21-19 με 5′ 15″ να απομένουν. Σε εκείνο το σημείο τα ελάφια προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή που είχαν κάτω από το καλάθι, ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά πέντε πόντων, 28-23. Χάλαρης και Ζώταλης, έκαστος με τέσσερις, ηγήθηκαν επιθετικά των Athens Bucks, ενώ ο Δαλαγεώργος με έξι (2 τρ.) και ο Ζαφειράτος με τέσσερις για λογαριασμό των Shooting Stars.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Σπυριδώνης αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του! Έπαιξε άμυνα, έκλεψε μπάλες και έτρεξε στον αιφνιδιασμό! Οι αντίπαλοι του δεν βρήκαν τρόπο να τον σταματήσουν με αποτέλεσμα από τους 16 ομαδικούς πόντους που σημείωσαν οι Bucks, εκείνος να πετύχει τους 11! Άλλους πέντε πρόσθεσε ο Ζώταλης ενώ για τα αστέρια ο Καντερές σημείωσε δύο τρίποντα! Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 44-33!
Η τέταρτη περίοδος ήταν ευκαιρία να ξεχωρίσουν και άλλοι παίκτες των Bucks όπως ο Σωτηρόπουλος και Δανιάς! Και οι δύο βοήθησαν πολύ κάτω από το καλάθι, σημείωσαν πόντους, τέσσερις και έξι αντίστοιχα, αλλά πήραν και πολλά ριμπάουντ! Οι Shooting Stars φάνηκαν μπλοκαρισμένοι στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι!
Mvp του αγώνα ήταν ο Φώτης Σπυριδώνης με 25 πόντους (11/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/8 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ο Στάθης Δαλαγεώργος ξεχώρισε με 13 πόντους (2/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Bucks είχαν 25/52 δίποντα, 1/12, 9/18 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 16 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Shooting Starsείχαν 8/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 7/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 23(!) λάθη.
Athens Bucks ( Γκορίτσας ): Ζώταλης 13 (1), Αμανατίδης 2 (10 ριμπ), Κουτσιάνας, Γκορίτσας, Σωτηρόπουλος 6 (5 ριμπ), Σπυριδώνης 25 (6 κλ.), Χάλαρης 5, Δανιάς 6 (10 ριμπ), Γιουρνάς 5.
Shooting Stars (Μόρφος) : Καντερές 9 (3), Παλκογιάννης 3, Δαλαγεώργος 13 (3 τρ. 5 ριμπ), Σταύρου 2 (5 ριμπ), Ζαφειράκος 6 (7 ριμπ), Μηλιώνης 7 (10 ριμπ), Μόρφος 1, Νικολουδάκης (7 ριμπ).
Τι μας άρεσεΗ φοβερή απόδοση του Σπυριδώνη.