28/01/2020
Terroristas 16 2 12 10 6 53 -
Κλειώ 5 10 13 12 6 54 -

Νίκη παραμονής η Κλειώ και στο βάθος… άνοδος?

Δύο παρατάσεις χρειάστηκε στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ η Κλειώ για να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Terroristas με 53-54. Με αυτή τη νίκη η Κλειώ έχει πλεονέκτημα για την παραμονή στην κατηγορία, βλέποντας και δειλά δειλά την πεντάδα, ενώ οι Terroristas χάνουν έδαφος στην κούρσα της παραμονής.
Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Terroristas, οι οποίοι ήταν πολύ εύστοχοι και με τρία λεπτά να απομένουν είχαν διψήφια διαφορά με 12-1. Η περίοδος έληξε 16-5 υπέρ τους καθώς η Κλειώ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να μπει στο ματς. Ο Αλεξιάδης έβαλε έξι πόντους και οι Λίτινας και Μπουγάς από ένα τρίποντο για τους Terroristas, ενώ για την Κλειώ ο Φασκιώτης πέτυχε τρεις και ο Ζαβιτσάνος δύο.
Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, η δεύτερη άνηκε ολοκληρωτικά στην Κλειώ. Οι Terroristas έδειξαν εντελώς αντίθετο πρόσωπο με αυτό του ξεκινήματος και οι παίκτες της Κλειούς δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το γεγονός. Με επιμέρους 2-10 σκορ περιόδου, το ημίχρονο έληξε 18-15 για τους Terroristas. Ο Μαυρίδης πέτυχε το μοναδικό καλάθι των Τρομοκρατων”, ενώ για την Κλειώ ξεχώρισαν οι Ζαβιτσάνος με τέσσερις και Σφήκας με τρεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Terroristas έλυσαν τα επιθετικά τους προβλήματα και προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Αν και η Κλειώ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 20-22 και 4'53” για την λήξη της περιόδου, οι Terroristas αντέδρασαν με τον Λίτινα και τον Ζάμπουρα και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 30-28. Ζάμπουρας με έξι και Λίτινας με πέντε οι διακριθέντες των Terroristas, Φασκιώτης με έξι και Καστανιώτης με τέσσερις από την Κλειώ.
Θρίλερ ήταν η τέταρτη περίοδος καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν το ματς και προσπάθησαν να το πάρουν.  Η Κλειώ ξεκίνησε με ένα 6-0 σερί για να προηγηθεί με +4, αλλά οι Terroristas απάντησαν με το ίδιο σερί και ξαναβρέθηκαν μπροστά με +2 36-34. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τέλους και με βολή του Αμπατζή η Κλειώ βρέθηκε μπροστά με 38-40 με 35” για την λήξη. Οι Terroristas με καλάθι του Μπουγά στα τρία δευτερόλεπτα ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση. Μεγάλο ματς από τον Ζάμπουρα με έξι πόντους για τους Terroristas, ο Φασκιώτης πρόσθεσε άλλους έξι για την Κλειώ.
Στην παράταση και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και πιθανότατα αυτό οφειλόταν στο άγχος και την κούραση. Οι Terroristas προσπέρασαν με +2 με 2’06” για το τέλος και η Κλειώ ισοφάρισε 46-46 με τον Σφήκα 35” πριν το τέλος. Στο υπόλοιπο της παράτασης δεν είχαμε σκορ, γεγονός που οδήγησε σε δεύτερη παράταση. Εκεί η κατάσταση έδειξε να αλλάζει και οι Terroristas κατάφεραν με 7-2 σερί να ξεφύγουν 53-48 με 3’20” για το τέλος. Από εκείνο το σημείο όμως δεν σημείωσαν άλλο πόντο, η Κλειώ έκανε την αντεπίθεση της και ισοφάρισε 53-53 με 1’35” για την λήξη. Στην τελευταία επίθεση του ματς οι Terroristas αστόχησαν, ο Κόττης έτρεξε το γήπεδο, κέρδισε δύο βολές και πέτυχε την μια με 1” να απομένει και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Μπουγάς με πέντε και Μαυριδης με τέσσερις καλύτεροι των Terroristas, Κικαλικίδης, Σφήκας και Κόττης έκαστος με τρεις από πλευράς Κλειούς.

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Mηνάς Φασκιώτης με 17 πόντους (8/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα,1/10 βολές), 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα,1 μπλοκ και 1 λάθος. Από την αντίπαλη ομάδα καλύτερος ήταν ο Ιορδάνης Αλεξι’αδης με 6 πόντους (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 12 ριμπάουντ,2 μπλοκ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/48 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 12/37 βολές, 60 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 22 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 15/46 δίποντα, 4/33 τριποντά, 11/26 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη.

Terroristas (Παπαπαναγιώτου): Μαυρίδης 10, Κουτούβαλης, Μουσαϊλίδης 2, Βατικιώτης, Λίτινας 8 (2), Αλεξιάδης 6 (12ρ), Ζάμπουρας 14 (7ρ 5ασ), Μπουγάς 10 (2), Κονοφάος, Καρδάσης 3 (5ρ).
Κλειώ (Αμπάτζης): Φασκιώτης 17 (17ρ), Μπαλατσούρας, Αμπατζής 3 (7ρ), Κόττης 6 (9ρ), Καστανιώτης 8 (8ρ), Κακαλικίδης 5 (5ρ), Ρεντούμης, Σφήκας 8 (2), Ζαβιτσάνος 7 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, καθώς ήταν ντέρμπι.