03/05/2022
Greek Freaks 20 19 24 22 - 85 -
Spartans BC 5 7 11 11 - 34 -

Νίκη playoff οι Greek Freaks

Την 14η νίκη τους στον όγδοο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Greek Freaks που κέρδισαν εύκολα τους Spartans με 85-34 στο κλειστό του Κολωνού.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Greek Freaks μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 20-5 με τον Υφαντόπουλο να βάζει 6 και τον Μπάμπαλη 5 πόντους. Για τους Spartans 3 πόντους έβαλε ο Γαλαριώτης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Σκλαβενίτη να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ. Με το δίδυμο Τσαμπαρλή – Υφαντόπουλου να σημειώνει από 6 πόντους, οι Freaks προηγήθηκαν με 39-12 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, από 3 πόντους έβαλαν οι Γαλαριώτης και Ζαν Μπατίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία των Greek Freaks συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι με πιο καθαρό μυαλό έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και τελικά στο 30’ προηγήθηκαν με 40 πόντους διαφορά 63-23 με τον Τάσο Καφετζή να παίρνει τα ηνία και να βάζει 7 πόντους. Για τους «αγνώριστους» Σπαρτιάτες 5 πόντους έβαλε ο Γαλαριώτης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό. Τελικά, οι Greek Freaks επικράτησαν με 85-34 και έφτασες έτσι τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη οι Σπαρτιάτες «έμπλεξαν» και τώρα τα playoff δεν είναι στο δικό τους χέρι.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Φώτης Μπάμπαλης με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γαλαριώτης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Greek Freaks είχαν 35/73 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 12/25 βολές. Πήραν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Spartans είχαν 11/63 εντός πεδιάς, 6/26 τρίποντα και 6/11 βολές. Πήραν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη.