05/10/2020
Aguanile 13 21 17 18 - 69 -
Iron Maidan 11 8 5 16 - 40 -

Νίκη – πρόκριση για την Aguanile!

H Aguanlile δεν αντιμετώπισε δυσκολία κόντρα στους Iron Maidan τους οποίους και κέρδισε στο κλειστό της Ανθούσας με 69-40, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν νευρικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ήταν σχετικά άστοχες. Η Aguanile, προηγήθηκε με 13-11, με τον Σιμιτσόπουλο να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Iron Maidan, 5 πόντους έβαλε ο Μάινας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κόκκινοι» πάτησαν για τα καλά το γκάζι. Με τους Τζιγκουνάκη και Γιαγληκάκη να σημειώνουν μαζί 12 πόντους, η Aguanile έτρεξε ένα επιμέρους 21-8 σερί και προηγήθηκε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 34-19. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 3 πόντους έβαλε ο Μίμης Μακρής.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι. Η Aguanile έπαιζε εξωπραγματική άμυνα, δέχθηκε μόλις 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κι έτσι «καθάρισε» από νωρίς το ματς, μιας και προηγήθηκε με 51-24. Τζιγκουνάκης από την μία με 8 πόντους και Παληγιάννης από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Η Aguanile, κράτησε με άνεση την διαφορά που είχε, παίρνοντας την νίκη πρόκριση με 69-40 στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. Για τους «κόκκινους» το τέταρτο δεκάλεπτο, 5 πόντους έβαλε ο Μπάρας, ενώ για τους «Μαιντανούς», 8 πρόσθεσε ο Ζηρίνης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Άγγελος Τζιγκουνάκης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Ζηρίνης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 28/79 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Iron Maidan είχαν 11/57 εντός πεδιάς, 2/24 τρίποντα και 16/35 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 23 λάθη και 1 τάπα.

Aguanile (Καλαφάτης): Παπαπαναγιώτου 5, Σιμιτσόπουλος 9, Καλαφάτης 12, Τζιγκουνάκης 20, Συκαράς 6, Γιαγληκάκης 10, Γκέγκιος, Μπάρας 7.

Iron Maidan (Μακρής): Παληγιάννης 6, Μακρής 3, Ζηρίνης 14, Ηλιόπουλος, Κίσσας 2, Μάινας 8, Φωτεινάκης 3, Βίλλιας 4.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Aguanile, που ήταν κυρίαρχη σε όλο το ματς!