13/11/2022
Το Τρίτο Φύλο 12 10 10 8 - 40 -
Kolosos Dunk n' Donuts 12 11 17 15 - 55 -

Νίκη ψυχολογίας εν όψει "Γαλλικών" ο Kolosos!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό των Μελισσίων, το λειψό, Τρίτο Φύλο, υποδέχτηκε τον Koloso Dunk N Donuts για λογαριασμό της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development League.  Το Τρίτο Φύλο κατέβηκε με ρεκόρ 1-5, αριθμός που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του μέσα στο παρκέ, ψάχνοντας την δεύτερή του νίκη. Από την άλλη ο Kolosos ήταν στο 2-4 και με νίκη θα μπορούσε να παραμείνει κοντά στις θέσεις παραμονής. Τελικά η κούραση στάθηκε τροχοπέδι για τους "Ροζ" και η ομάδα του Γιώργου Ζαμπούρα τριπλασίασε τις νίκες της.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Για Το Τρίτο Φύλο ο Χαϊδεμένος ήταν το πρώτο βιολί στο σκοράρισμα με 4 πόντους, ενώ Καρυτιανός, Πανάγος και Παππάς ακολουθούσαν με 8 σύνολο. Βασικό μέλημα των γηπεδούχων ήταν να διατηρήσουν τις ανάσες τους, για να μπορέσουν να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Για τους φιλοξενούμενους οι Καραμπεσύνης και Πετρόπουλος ήταν οι πρωταγωνιστές όσον αφορά την επίθεση. Με τέσσερα δίποντα και οι δύο μαζί ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους. Πάντας και Χουλιαράς έδωσαν μικρές βοήθειες με 4 ακόμα πόντους. Ισόπαλία(12-12) ήταν ο επίλογος της πρώτης στροφής.

Το δεύτερο μέρος δεν διέφερε πολύ από το πρώτο. Καμία ομάδα δεν έπαιρνε διαφορά στο σκορ και όσο Το Τρίτο Φύλο έβγαζε ενέργεια, τα δύο στρατόπεδα περπατούσαν χέρι - χέρι. Στην διάρκεια αυτού του δεκαλέπτου είδαμε και  τους υπόλοιπους παίκτες των γηπεδούχων να βρίσκουν το δρόμο τους προς το καλάθι. Χαϊδεμένος και Πανάγος είχαν τους 11 από τους 22 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο. Για το συγκρότημα του Κολοσού ο Πετρόπουλος ήταν αυτός που συνέχισε να πληγώνει το αντίπαλο καλάθι με ακόμα 4 πόντους, φτάνοντας συνολικά τους 8. Πάντας, Τσαμπαρλής και Ρούσσης έβαλαν επίσης το λιθαράκι τους και τελικά η ομάδα τους βρέθηκε στο +1 με την λήξη του πρώτου μισου(22-23)!

Μετά την ανάπαυλα άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια κούρασης για τους γηπεδούχους, καθώς επέτρεψαν στους αντιπάλους να πάρουν μική διαφορά ασφαλείας 8 πόντων. Ο Χαϊδεμένος συνέχισε να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους του δεκαλέπτου. Η ενέργεια των "Ροζ" είχε υποχωρίσει, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Πετρόπουλος, Πάντας και Τσαμπαρλής έβρισκαν συνεχώς διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, φορτώνοντάς το με 11 πόντους! Οι υπόλοιποι του ρόστερ με μικρές παρεμβάσεις έδωσαν 6 ακόμα πόντους, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +8 για τους "Ντονατσάκηδες" (32-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Ο Kolosos με λύσεις από τον πάγκο και όπλο του το παιχνίδι στο ανοιχτό γηπέδο, διεύρυνε την διαφορά σε διψήφιο. Ο Πετρόπουλος έφτασε τους 14 πόντους και ήταν ο παίκτης που προκάλεσε την μεγαλή ζημιά στους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη οι μόλις έξι πολεμιστές του Τρίτου Φύλου δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, ξεμένοντας τελικά από δυνάμεις. +15 έδειχνε το τελικό σκορ(40-55) με τον Koloso Dunk N Donuts να πανηγυρίζει τελικά την τρίτη του νίκη.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πάντας με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καρυτιανός με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ.

Στα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης Το Τρίτο Φύλο είχε 14/39 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 3/6 βολές, 30 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 6 μπλοκ. Ο Kolosos Dunk N Donuts ολοκλήρωσε το ματς με 19/54 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 8/14 βολές, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Καρυτιάνος 5, Καστρίνιος 4, Πανάγος 5, Παντελής 4, Παππάς 7, Χαϊδεμένος 15.

Kolosos Dunk N Donuts(Ζαμπούρας):  Ζαμπούρας 2, Καραμπεσύνης 4, Μιχαϊλίδης 5, Πάντας 8, Πετρόπουλος 14, Ρούσσης 7, Τσαμπαρλής 8, Χουλιαράς 7.

Τι μας άρεσε: Ότι κατάφεραν να σκοράρουν και οι 14 παίκτες που πάτησαν παρκέ!