11/12/2022
Spacers 6 14 15 12 - 47 -
Above The Rim 17 15 16 11 - 59 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Above The Rim!

Οι Above The Rim από την πρώτη κιόλας στιγμή ήθελαν να πάρουν την διαφορά και να βάλουν τις βάσεις για την νίκη κάτι που κατάφεραν καθώς οι δομεμένες επιθέσεις και οι σωστές πάσες έδωσαν το πλεονέκτημα στην ομάδα η οποία μπόρεσε να πάρει μια διαφορά 11 πόντων. Οι Spacers έχοντας χάσει αρκετά σουτ και αρκετές επιθέσεις περιορίστηκαν στους 6 πόντους.

Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει τα πάνω από την ώρα που οι Spacers άλλαξαν τον τρόπο παιχνιδιού τους , έτσι και αυτοί πήγαν σε πιο οργανωμένες επιθέσεις και χάρης στον Κελέσογλου μπήκαν και πάλι στην μάχη. Οι Above The Rim όμως δεν πτοήθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Χατζηεμμανουήλ κράτησαν την διαφορά τους στα ίδια επίπεδα.

Η καλή εμφάνιση των Spacers συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο στο ο Ματιάκης και ο Κοντογωργίου έδωσαν και αυτοί το παρόν στην επίθεση της ομάδας τους. Το πρόβλημα όμως της άμυνας ήταν αυτό που έδωσε το πάτημα στους Above και τον Αναστασιάδη να πετύχουν εύκολα καλάθια και να παραμείνουν ζωντανοί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι μηχανές των Spacers ήταν πλέον σβηστές καθώς από την πολύ κούραση δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω και έτσι η νίκη πέρασε άξια στα χέρια των Above The Rim με τελικό σκορ 47-59.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ ο οποίος πέτυχε double double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Spacers είναι ο Βαγγέλης Κοντογεωργίου ο οποίος άγγιξε το double double έχοντας 8 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Spacers: Κελέσογλου 13 , Τζίγκας 8 , Κοντογεωργίου 8 (1) , Πιλίσκιν , Μασμανίδης Ι. 2 , Μπουρούδης 6 (1) , Μασμανίδης Γ. , Παπανικολάου , Ματιάκης 10

Above The Rim: Αναστασιάδης 16 , Χατζηεμμανουήλ 26 (2) , Κατάκης 2 , Πισκουλιάν 7 , Μακρής

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Above The Rim παρά των αριθμό των παιχτών τους.