29/01/2023
Salonica Titans 9 22 16 22 - 69 -
SKG Sonics 25 20 16 15 - 76 -

Νίκη ψυχολογίας για τους SKG Sonics!

Οι SKG Sonics πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις σε δεκάλεπτο καθώς κατάφεραν χάρης την μεγάλη ευστοχία τους να πετύχουν 25 πόντους και να μπουν για τα καλά μέσα στο παιχνίδι. Οι Titans από την άλλη δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν αυτή την εμφάνιση και με αρκετά λάθη μπόρεσαν να πετύχουν μόνο 9 και να μπουν σε μια πολύ δύσκολη θέση.

Αυτό όμως θα αλλάξει για τους Titans οι οποίοι κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πετύχουν 20 πόντους χάρης στα καλάθια του Αξά ο οποίος μπόρεσε να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα. Όμως οι SKG Sonics συνέχισαν και αυτοί με την σειρά να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και χάρης τα τρίποντα του Τροφίδη η διαφορά έφτασε στους 15.

Ο Δελανδρέας , ο Βανδύρας και ο Καλαθάς για τους Τιτάνες προσπάθησαν να δώσουν έναν διαφορετικό αέρα στην ομάδα τους κυρίως στο κομμάτι της επίθεσης αλλά οι βιαστικές επιθέσεις δεν θα τους αφήσουν να γυρίσουν το παιχνίδι. Οι SKG συνέχισαν την σταθερή τους πορεία με τον Σταμίρη να κλέβει αρκετές φορές την μπάλα χαρίζοντας εύκολα καλάθια.

Ο ρυθμός από πλευράς SKG όπως ήταν λογικό έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς ήταν μόλις 6 άτομα , κάτι που έδωσε την ευκαρία στους Τιτάνες να παλέψουν για το κάτι παραπάνω. Όμως όλες αυτές οι προσπάθειες δεν ήταν αρκετές και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των SKG Sonics με τελικό σκορ 69-76.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Φώτης Σταμίρης οποίος πέτυχε double double έχοντας 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ενώ πρωταγωνιστής για τους Titans είναι ο Γιώργος Αξάς ο οποίος έβαλε 28 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 12 , Καλογήρου 3 , Σαρασίτης 1 , Βανδήρας 8 , Καλαθάς 8 , Λάππας 3 , Τσιβελεκίδης , Αξάς 28 (4) , Τράκας 6 (2)

SKG Sonics: Τροφίδης 35 (5) , Δημουλιάς 12 (1) , Καποδίστριας 11 , Απαραμάνης , Σταμίρης 12 (1)