27/04/2024
Salo Nics 23 21 20 21 - 85 -
Manchester United BC 23 20 26 17 - 86 -

Νίκη σε έναν μεγάλο αγώνα η Manchester United!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακές επιδόσεις από τους παίκτες και με ένα πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο, με σκορ 23-23. Οι ομάδες ήταν πειστικές στην επίθεση, εκτελώντας αποτελεσματικά τα σουτ τους και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες στο γήπεδο. Και οι μεν και οι δεν έδειξαν από νωρίς τον λόγο που βρίσκονται σε αυτή την φασή.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου αμφίρροπο, με τoυς Salo Nics να καταφέρνουν να κρατήσουν μια μικρή διαφορά και να οδηγούν το σκορ στο 44-43. Οι Τέντσος και Σπανός ήταν αυτοί που ξεχώρισαν και μπόρεσαν να πάρουν την ελάχιστη διαφορά για την ομάδα τους. Από την άλλη Γκιφόπουλος και Στεαϊ με εντυπωσιακές επιθέσεις και φοβερές άμυνες κράτησαν τους διάβολους στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Manchester κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να μπορέσει να πάρει και μια μικρή διαφορά με το σκορ να είναι στο τέλος της περιόδου στο 64-69. Για ακόμα μια φορά Γκιφόπουλος και Στεαϊ ήταν ασταμάτητοι , με αυτούς τους δύο να πετυχαίνουν το μεγαλύτερο μέρος των καλαθιών για την ομάδα τους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία και ανατροπές. Οι Salo Nics πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για να ανατρέψουν το ματς, αλλά οι κόκκινοι διάβολοι παρέμειναν ακλόνητοι. Με μια τελευταία προσπάθεια, οι Salo Nics κατάφεραν να μειώσoυν τη διαφορά στο ελάχιστο, αλλά δεν ήταν αρκετή, καθώς ο αγώνας έληξε με σκορ 85-86 υπέρ της Manchester που πλέον έχουν τον πρώτο λόγο στον επαναληπτικό.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γιάννης Γκιφόπουλος ο οποίος έκανε ένα φοβερό Double Double έχοντας 50 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Salo Nics είναι ο Αστέρης Σπανός ο οποίος έβαλε 28 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Salo Nics: Τάσσιος 6 , Στεργιόγλου 2 , Κεπαπτσόγλου , Πουλιος 4 , Τέγος 9 (1) , Τέντσος Θ. 25 (5) , Τέντσος Α. 11 (2) , Σπανός 28 (1)

Manchester United BC: Καρακώστας Κ. 2 , Δέλλιος 3 (1) , Λαμπρέλλης , Χριστοφιδης 3 (1) , Καρακώστας Α. , Sangaré 8 , Βαρδάκας , Γκιφόπουλος 50 (4) , Στεαϊ 20 (3)