26/10/2021
Ιπ-πότες 3 17 12 14 - 46 -
Milwaukee Sucks 14 16 3 14 - 47 -

Νίκη στα… σημεία για Sucks!

Με μια χαμένη βολή από τις τρεις διαθέσιμες που είχε ο Σιαπάνης να ευστοχήσει και να στείλει το ματς στην παράταση, οι Milwaukee Sucks επικράτησαν των Ιπ-ποτών με 46-47, με το παιχνίδι να διεξάγεται στο ΣΕΦ.
Ιδιαιτέρως άστοχη η αναμέτρηση στις αρχές της, με τις δύο ομάδες παρόλα αυτά να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ, με τις εύστοχες προσπάθειες να είναι απλά θέμα χρόνου. Ο Καββαθάς από Sucks ξεχώρισε για το 3-14 πρώτου δεκαλέπτου.
Οι Διαμαντής και Μαυροειδής ήταν εξαιρετικοί στη δεύτερη περίοδο, με τους Κουρούμαλη και Αγγελόπουλο να απαντούν για Ιπ-πότες και να μειώνουν στο 20-30 με το οποίο έληξε το ημίχρονο
Χουσέας και Δουβέας… παρέσυραν στον δικό τους ρυθμό τους συμπαίκτες τους, με τους γηπεδούχους να επανέρχονται πλήρως στο παιχνίδι και να ισοφαριζουν προς στιγμήν, μέχρι οι Sucks προηγηθούν για λίγο, 32-33 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Το τέλος του αγώνα ήταν… χιτσκοκικό με τις βουτιές στο παρκέ, την ένταση και τις δυνατές μονομαχίες να είναι χαρακτηριστικές, με τον Σιαπάνη να έχει τη δυνατότητα να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση σε νεκρό χρόνο, αστόχησε όμως και εν τέλει είχαμε το τελικό 46-47 για Milwaukee Sucks!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Μαυροειδής με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από Ιπ-πότες ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/27 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 7/22 βολές, 29 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη  οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/34 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 3/7 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη.
Ιπ-πότες (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 9, Σάλαρης, Κουρούμαλης 5, Μπαμπάτσικος 2, Χουσέας 12, Ανυφαντής,
Δουβέας 11, Σιαπάνης 7, Ρούσσος.
Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Τεπελίδης 7 (12 ριμπ.), Καββαθάς 2, Μιχάκης 3, Διαμάντης 6, Μελιγκώνης 2, Σαμιωτάκης 1, Μαριόλης 5, Μαυροειδής 15, Οικονόμου 6, Γκολφινόπουλος.
Τι μας άρεσε: Η μεγάλη θέληση για τη νίκη και από τις δύο ομάδες!