13/11/2019
Γκουρούδες 18 10 17 12 4 69 -
Limoges 12 14 11 20 4 67 -

Νίκη στη δεύτερη παράταση οι Γκουρούδες

Οι Γκουρούδες κόπιασαν πολύ, αλλά έστω κι έτσι κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στο πολύ καλό τους ξεκίνημα στην Elite. Σε ένα παιχνίδι που κράτησε 50 αγωνιστικά λεπτά, η παρέα του Μελάγιες με πρώτο σκόρερ τον Ν. Αχή (20π.), «λύγισε» με 69-67 της αξιόμαχης, παρά τις πολλές απουσίες, Limoges και έφτασε τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους και να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (8-8). Από εκεί και πέρα, οι Γκουρούδες πρόσθεσαν και το μακρινό σουτ στην επιθετική τους εξίσωση, ο ρυθμός άνοιξε και οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού, παραμένοντας εκεί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-12).

Η αντίδραση της Limoges δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα. Με δύο τρίποντα του Ρουμελιώτη έφερε το ματς στα ίσια (22-22), όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει. Οι Γκουρούδες, παρότι ήταν αρκετά άστοχοι, βρήκαν λύσεις με τον Π. Αχή και διατήρησαν, έστω και δύσκολα, το προβάδισμα (28-26).

Στην επανάληψη οι Γκουρούδες μπήκαν φουριόζοι και με τέσσερα απανωτά τρίποντα, αποσπάστηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-28). Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς. Η Limoges αντέδρασε και πάλι. Με σημείο αναφοράς την άμυνα της, αρχικά μείωσε σε 45-37 και έδειξε πως δεν θα είναι εύκολη λεία.

Μάλιστα, η αντεπίθεση της συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, όπου με μπροστάρη τον Βασιλόπουλο και μεγάλα σουτ από τον Γκουρβέλο, ισοφάρισε σε 45-45. Από την άλλη πλευρά, οι Γκουρούδες αφενός ήταν τρομερά άστοχοι και αφετέρου ευάλωτοι αμυντικά. Έτσι, για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (49-53). Ο Μελάγιες με δύο διαδοχικά τρίποντα έδωσε ανάσα στην ομάδα του (55-53), ο Ρουμελιώτης απάντησε (55-56) και το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Ο Καταρτζής έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους Γκουρούδες (57-56), με τον Βασιλόπουλο να έχει 1/2 βολές και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (57-57).

Εκεί, η Limoges βρήκε τέσσερις γρήγορους πόντους και προηγήθηκε με 61-57, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Γκουρούδες απάντησαν με Μελάγιες – Καταρτζή, ισοφαρίζοντας σε 61-61, για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και το παιχνίδι να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Ο Ν. Αχής βγήκε μπροστά, μετά από ώρα, και με πέντε σερί πόντους έβαλε την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού (66-61). Η Limoges, όπως ήταν αναμενόμενο, αντέδρασε, παρά την φυσιολογική κούραση, μείωσε σε 66-65, όμως δεν κατάφερε, αυτή τη φορά, να προσπεράσει, με τους Γκουρούδες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 69-67.

Οι Γκουρούδες τελείωσαν το ματς με 24-84 σουτ (28.6%), εκ των οποίων 10-45 τρίποντα (22.2%), 11-13 βολές (84.6%), μάζεψαν 56 ριμπάουντ (12-44), μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Από την άλλη πλευρά, η Limoges είχε 25-82 σουτ (30.5%), εκ των οποίων 8-35 τρίποντα (22.9%), 9-19 βολές (47.4%), 55 ριμπάουντ (7-48), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 2, Μελάγιες 12, Ν. Αχής 20 (5ασίστ), Αργυράκης, Λημνιάτης 6 (12ρ., 6ασίστ), Κούρκουλας 1, Π. Αχής 4 (7ρ.), Καλφόπουλος 8 (15ρ.), Καταρτζής 14, Τριαντάφυλλος 2.

Limoges (Σταμάτης): Αναστόπουλος 14 (19ρ.), Ρουμελιώτης 13, Παναγάτος 3, Σταμάτης 7, Γκουρβέλος 15 (12ρ.), Βασιλόπουλος 15 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Εξαιρετική προσπάθεια από τη Limoges, δεδομένων των πολλών απουσιών της. Σημαντικό για τους Γκουρούδες η νίκη στην κακή τους μέρα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων. Αμφότερες σούταραν πολύ άσχημα.