12/10/2021
Slam Ducks 7 16 14 7 5 49 -
Drunk Kings 16 4 9 15 16 60 -

Νίκη στην παράταση για Kings!

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκαν οι Drunk Kings για να επικρατήσουν των Slam Ducks στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα, με το τελικό 49-50 να χωρίζει τους δύο αντιπάλους.
Οι Μαυροζούμης και Θεοχάρης σκόραραν νωρίς για Ducks και Kings αντίστοιχα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, μέχρι ο καλός για ακόμα ένα παιχνίδι Κάζης,Νεβασει ρυθμούς για το 7-16 των φιλοξενούμενων.
Το παιχνίδι είχε ρυθμό, οι Ducks βρήκαν τον… σφυγμό τους νωρίς στη δεύτερη περίοδο, με τους Χαλδά και Μαυροζούμη να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-20 για ημίχρονο, ανατρέποντας την κατάσταση.
Το τρίτο δεκαλεπτο είχε την υπογραφή του Δαβιδέλη, με τον σουτερ των Ducks να συνδέεται με το καλάθι από… παντού, με το γεμάτο ένταση σε αυτή την περίοδο δεκάλεπτο, να λήγει στο 37-29.
Ενώ έδειχναν πως έστω και με δυσκολία θα… καθάρισαν το παιχνίδι οι Ducks, έδειξαν τάσεις αυτοκτονίας με χαμένες καθοριστικές βολές, με τον Κάζη αρχικά να ισοφαρίζει το παιχνίδι σε σχεδόν “νεκρό” χρόνο και στη συνέχεια να το… τελειώνει στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης,με το 44-44 κανονικής διάρκειας να μετατρέπεται στο 49-50, που ήταν και το τελικό σκορ για Kings.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Κάζης με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπύρος Μαυροζούμης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/30 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ,
5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 3 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/59 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 8/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 ασίστ και 14 λάθη.
Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαραγάς, Χαλδάς 10, Μπουτεράκος 2, Προφήτης 3 (14 ριμπ.), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 12, Μαργάνης 8, Δαβιδέλης 14.
Drunk Kings (Κάζης): Θεοχάρης Κ. 14, Λιντέρης, Κάζης 30 (11 ριμπ.), Αμπλής, Αλεβίζος 1, Θεοχάρης Α. 2, Σακκάς 2, Κομπράνης 5, Κοκκινογούλης 6.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!
Τι δεν μας αρεσε: Ο τραυματισμός του Κάζη στο τέλος!