17/09/2021
San Antonio Smurfs 13 12 7 12 4 48 -
Somalia Pirates 13 4 11 16 12 56 -

Νίκη στην παράταση για Πειρατές!

Με το έξτρα πεντάλεπτο να είναι εκείνο που έκρινε την αναμέτρηση ανάμεσα στους Somalia Pirates και San Antonio Smurfs, παρακολουθήσαμε μια όμορφη αναμέτρηση στα πλαίσια του κυπέλλου, με το τελικό σκορ να είναι το 56-48 για την παρέα του Στραβοπιεράκου.
Ένα… κλικ καλύτερα τα στρουμφάκια στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον αρκετά καλό ρυθμό που έδωσαν οι δύο ομάδες να δίνει την ευκαιρία στους Γκουρογιάννη από τη μία και Σωτηρόπουλο με Μαυράκη από την άλλη,  να ξεχωρίσουν για το ισόπαλο 13-13, ως σκορ πρώτης περιόδου.
Ανέβηκε η ένταση του αγώνα στο επόμενο διάστημα μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου, με τους φιλοξενουμενους να παίρνουν σκορ από τον Τζίλιο και να κλείνουν θετικά το πρώτο μισό του αγώνα, προηγούμενοι με 17-25.
Αλλαγμένοι προς το καλύτερο οι φιλοξενούμενοι στην επιστροφή στο παρκέ, με τον Παπαηλιού να είναι ενεργητικός και να βοηθάει στην μείωση του σκορ με όμορφες προσπάθειες στο ανοιχτό γήπεδο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 28-32, με τους Smurfs να παραμένουν μπροστά.
Η τέταρτη περίοδος ενώ αρχικά φάνηκε πως θα μας έδινε τον νικητή με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και με δέκα ( 32-42), μας επεφύλασσε τελικά… εκπλήξεις καθώς με τρομερό σερί οι “Πειρατές” με πρωταγωνιστές τους Ρεγκούζα και Παπαηλιού, έστειλαν το παιχνίδι στην παραταση, με την κανονική διάρκεια να κλείνει στο 44-44.
Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν ψυχραιμότεροι, διατήρησαν το καλό μομέντουμ που πήραν μετά την ανατροπή του σκηνικού και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 56-48.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Ηλίας Παπαηλιού με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και 6 λάθη. Από Smurfs ξεχώρισε ο Καστάνης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.
Συνολικά οι Pirates είχαν 15/52 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/24 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Smurfs είχαν 17/75 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 5/14 βολές, 67 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 κλεψίματα και 14 λάθη.