19/11/2019
Pressof BC 12 4 16 11 3 46 -
Vatos Krokos 8 11 7 17 7 50 -

Νίκη στην παράταση για Vatos Krokos!

Βραδάκι Κυριακής στο κλειστό των Εκπαιδευτηρίων του Πλάτωνα, 17 Νοεμβρίου, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development, είχαμε μεγάλη νίκη για τους Vatos Krokos στην παράταση με 46-50 απέναντι στους μαχητικούς Pressof!

Ο Τρατολάτης (5) ξεκίνησε ιδανικά για τους Pressof στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αμαργιανό (5) να είναι το αντίπαλο δέος από την αντίπερα όχθη, με το σκορ να κλείνει 12-8 για τους γηπεδούχους Pressof.

Δεύτερο δεκάλεπτο και εξαιρετική επαφή με το καλάθι για τον Αμαργιανό (8), που άνοιξε την άμυνα των Pressof με δύο τρίποντα και άλλαξε το μομέντουμ υπέρ των μπλέ. Παράλληλα έσφιξε πολύ η άμυνα των Vatos Krokos, οι οποίοι δέχτηκαν μόνο τέσσερις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο με συν το τρία υπέρ τους. (16-19)

Ακριβώς αντίθετη ήταν η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες της Pressof να μπαίνουν δαιμονισμένοι, με τον ταλαντούχο Τσορτό (5), τον σουτέρ Νομικό (6) και τον δυναμικό Παραρά (3) να οδηγούν τους γηπεδούχους σε ένα σερί 13-0 αρχικά, με το μομέντουμ να ξανά αλλάζει χέρια και το τελευταίο δεκάλεπτο να προμηνύεται συγκλονιστικό! (32-26)

Αρχή με τρίποντο για Pressof από τον Νομικό (6) και μετά …. μπλακ άουτ! Ένας καταπληκτικός Λάζος (9) αποφάσισε πως οι Vatos Krokos ήρθαν για να νικήσουν και όχι να φύγουν με άδεια χέρια από τον Πλάτωνα, έστω και αν ο “killer” Νομικός έδωσε παράταση στη νίκη των “μπλέ”, με τριποντάρα σε νεκρό σχεδόν χρόνο κάνοντας το 43-43 και στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Εκεί οι γηπεδούχοι Pressof δεν είχαν το εύκολο καλάθι, οι Vatos Krokos φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν σε μεγάλη νίκη με 46-50!

Mvp τη αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Αμαργιανός από Vatos Krokos με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Από μεριάς Pressof ξεχώρισε ο Ιωάννης Παραράς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λαθάκι.

Συνολικά οι Pressof σούταραν με 16/73 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 7/13 βολές, κατεβάζοντας 63 ριμπάουντ, δίνοντας 12 ασίστ, κάνοντας παράλληλα 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Οι Vatos Krokos συνολικά είχαν 17/75 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 10/24 βολές, μάζεψαν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, είχαν 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 7 λαθάκια.

Pressof (Μπαλάσκας): Μαυρομητός 1 ( 12 ριμπ ), Τρατολάτης 8 ( 10 ριμπ ), Μπαλάσκας, Τσορτός 8 ( 3 ασ ), Νομικός 15 (5), Κρασσάς, Καρατζάς 2 (18 ριμπ ), Μακαρίτης 1 (8 ριμπ ), Παραράς 11 ( 9 ριμπ ).

Vatos Krokos ( Χατζηνικήτας ): Αμαργιανός 21 ( 8 ριμπ ), Λάζος 11, Γιαννακόπουλος 1 ( 5 ριμπ ), Διακάτος, Φερίδης 4 ( 15 ριμπ ), Βιτζιλαίος 5 ( 12 ριμπ ),  Μπιστούνας 8.

Τί μας άρεσε: Τα εναλλάξ σερί των δύο ομάδων με το μομέντουμ να αλλάζει συνεχώς και έτσι να έχουμε ένα πανέμορφο ματς γεμάτο ανατροπές!