29/03/2024
Milgyraki Bucks 20 16 20 21 - 77 -
Salonica Titans 15 16 22 16 - 69 -

Νίκη στην τελευταία αγωνιστή οι Milgyraki Bucks!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έναν αγώνα γεμάτο εντάσεις και αγωνία. Οι Bucks εμφανίστηκαν στο γήπεδο με αποφασιστικότητα, οδηγούμενοι από τους εξαιρετικούς παίκτες τους, Σταμολάμπρο, Χατζηνικολάου και Οφθαλμίδη. Απέναντι τους, οι Titans έδειχναν επίσης αποφασισμένοι να ανταπεξέλθουν, με τους Αξά, Δελανδρέα και Καλαθά να καθοδηγούν την ομάδα τους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Bucks να προηγούνται με 20-15.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Titans απέδειξαν ότι δεν θα έπεφταν εύκολα. Με μια εντυπωσιακή αντίδραση, οι Titans κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Bucks παρέμειναν ασφαλείς και αποφασισμένοι, διατηρώντας το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Bucks να έχουν το προβάδισμα με 36-31, αλλά με τους Titans να πιέζουν για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Καθώς πλησίαζε η μέση του αγώνα, οι Titans επέδειξαν αληθινό πνεύμα ανταγωνισμού. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους κορυφαίους παίκτες τους, κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο έντονος και αμφίρροπος. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Bucks ήταν μπροστά με 56-53, επιδεικνύοντας την αντοχή και το ταλέντο τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Bucks αποφάσισαν να δείξουν την πραγματική τους δύναμη. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Σταμολάμπρο, Χατζηνικολάου και Οφθαλμίδη, κατάφεραν να φέρουν το ματς προς το όφελός τους. Παρά τη θαρραλέα προσπάθεια των Titans, οι Bucks διατήρησαν τον έλεγχο και κατέληξαν νικητές με σκορ 77-69.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αρχέλαος Χατζηνικολάου ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Τιτάνες είναι ο Μιχάλης Καλογήρου που έβαλε 11 πόντους και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 19 (5) , Τσαχουρίδης , Χαρμάνας 12 , Κούτρης 2 , Σπυριδόπουλος 4 , Σταμολάμπρος 20 (3) , Τράσκας 6 , Οφθαλμίδης 12 , Παττάκος 2

Salonica Titans: Δελανδρέας 12 , Καλογήρου 11 (1) , Σαρασίτης 9 (1) , Τσουφλίδης 8 (1) , Καλαθάς 12 , Τσιβελεκίδης , Αξάς 15 (2) , Τράκας 2