19/02/2020
Singular Logic 10 14 8 9 - 41 -
Hustlers 9 14 11 13 - 47 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για Hustlers!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Hustlers πήραν τη νίκη με 41-47 απέναντι στη Space Hellas 2, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.
Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν αργό ρυθμό και σετ επιθέσεις, έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα με τον Παπαευαγγέλου να ξεχωρίζει και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-9 υπέρ της γηπεδούχου Space Hellas 2.
Καρζής και Χατζησάββας βρήκαν σουτ από τα 6.75, ανεβάζοντας την ψαλίδα στους οχτώ (17-9) νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας ένα όμορφο τόνο στο παιχνίδι, με τους Ζουπά και Γρίβα να απαντούν και να ισορροπούν τη διαφορά. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού στη συνέχεια ήταν οι αρκετές βολές, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-23 υπέρ Space Hellas 2, με τους Hustlers να προσπαθούν να ανατρέψουν το παιχνίδι.
Ο Αλτιπαρμάκης ξεκίνησε το .. εκπληκτικό για εκείνον δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο, φέρνοντας τους Hustlers στη θέση του οδηγού, με τους Παπαευαγγέλου και Παλιοκώστα να προσπαθούν από πλευράς Space αλλά να βρίσκουν μπροστά τους τον Γρίβα και τον Αλτιπαρμάκη, που με τρίποντο με τη λήξη του δεκαλέπτου, έφερε τους φιλοξενούμενους Hustlers 32-34 μπροστά στο σκορ.
Τρία τρίποντα από Αλτιπαρμάκη (2) και Καρζή έφεραν για τα καλά τους Hustlers σε θέση οδηγού στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με την αστοχία των γηπεδούχων στο τέλος του αγώνα να μη τους επιτρέπει να ακολουθήσουν το ρυθμό των Hustlers, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ 41-47 να είναι αυτό που χωρίζει τις δύο ομάδες και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη νίκη ουσίας!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Καρακατσάνης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Από πλευράς Space Hellas 2 ξεχώρισε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά η Space Hellas 2 είχε 10/39 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 9/19 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.
Οι Hustlers είχαν 12/45 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/24 βολές, 51 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.