05/10/2020
Remal Madri 11 12 19 10 - 55 -
The Three Strip3s 15 15 10 15 - 52 -

Νίκη στις λεπτομέρειες η Remal Madri.

.Το απόγευμα της Κυριακής 4 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του seven, η Remal Madri με την εμπειρία της πέτυχε δύσκολη νίκη απέναντι στους πρωτοεμφανιζόμενους Three Strip3s με 52-55 σε ένα ματς με μεγάλη μπασκετική ένταση!
Η Remal ξεκίνησε πιο δυνατά σκοράροντας με Ρηγόπουλο(5), Παπαϊωάννου(4) και Δημητρίου, ενώ οιThree Strip3s απάντησαν με Χριστοδουλάκη(4),Σπίνο και Πάγκαλη για το 7– 11. Νέα καλάθια από Παπαϊωάννου, Πολύδωρο για τους φιλοξενούμενους και απάντηση με Χριατοδουλάκη , Πάγκαλη για τους γηπεδούχους έκαναν το σκορ 11-15.
Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε με την Remal να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα με Δαβιδέλη , Ρηγόπουλο, Παπαϊωάννου, Πολύδωρο και Αποστόλου, ενώ για τους Three Strip3s , Σπίνος(4), Χριστοδουλάκης, Καλούδης, Παπαζαχαρίου και Μουστακάτος απαντούσαν για το 23 – 26.Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου Κοντέλης με τρίποντο και Ρηγόπουλος με μία βολή έδωσαν αέρα εφτά πόντων στους φιλοξενούμενους (23 – 30.).
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Remal πέτυχε δύο καλάθια με Ρηγόπουλο και Παπαϊωάννου, όμως οι Three Strip3s πάτησαν το γκάζι και με τον Παπαζαχαρίου (6) πρωταγωνιστή και βοήθειες από Πάγκαλη(4) και Χριστοδουλάκη κατάφερε να περάσει μπροστά με 35 – 34. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν ξανά με Κοντέλη, Αποστόλου και Παπαϊωάννου , αλλά και πάλι οι Three Strip3s με τρίποντο του Πάγκαλη και καλάθια από Μουστακάτο και Χριστοδουλάκη στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 42 – 40.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Παπαζαχαρίου και τρίποντο του Μουστακάτου πήραν το προβάδισμα. Σε εκείνο το σημείο όμως η Remal πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό στον Πολύδωρο(5) και με άξιους συμπαραστάτες τους Σιδέρη και Παπαϊωάννου έκαναν το 47-50. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη οι δυο ομάδες σκόραραν μόνο από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι Three Strip3s πλησίαζαν με Παπαζαχαρίου,Σπίνο και Μουστακάτο, αλλά η Remal με Ρηγόπουλο και Παπαϊωάννου να απαντούν με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσαν το τελικό 52 – 55.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χριστοδουλάκης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Three Strip3s είχαν 19/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/22 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.
Η Remal είχε 19/48 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 13/30 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.
Three Strip3s(Μποντικούλης): Σπίνος 7, Σιφνιός (3ας.),, Χριστοδουλάκης 12 (8ρ.),Καλούδης 3, Αποστολίδης, Πάγκαλης 10(7ρ.), Μαλάμος, Καρατζούλης, Παπαζαχαρίου 12(6ρ.),Αϊβαλιώτης, Μουστακάτος 8, Αλέρτας.
Remal Madri(Καμολίκης): Ρηγόπουλος 13, Παπαϊωάννου 16 (9ρ.), Σιδέρης 3, Δαβιδέλης 2, Καμολίκης , Δημητρίου 2, Κουσιορής, Αποστόλου 4, Πολύδωρος 9 (10ρ.), Κοντέλης 6(6ρ.).
Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο ματς και η καλή για πρώτη εμφάνιση των Three Strip3s.