18/10/2021
Stefanina Timberwolves 24 17 10 21 - 72 -
Magoofyδες 14 21 21 13 - 69 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τους Stefanina Timberwolves!!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πήραν οι Stefanina Timberwolves μετά από ένα εξαιρετικό ματς με πολλές ανατροπές όπου επικράτησαν των Magοofyδων με 72-69.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγώνα και ήδη από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τα δόντια τους με τον Καλλιώρα (8π με 2 τρίποντα) και τον Πολυχρονιάδη (7π) να είναι οι πρωταγωνιστές για το +10(24-14).

Στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να ροκανίζουν συνεχώς την διαφορά με τους Μπούτζη (9π) και Γελαδάρη (5π) να είναι τα πρώτα βιολιά στη επίθεση. Σκορ ημιχρόνου 41-35.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη των Magoofyδων, όπου με τον Μπούτζη να σημειώνει 9 πόντους και τον Βασιλειάδη να προσθέτει άλλους 6 και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάνε στη τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 51-56.

Εκεί μίλησε η καρδιά των Λύκων οι οποίοι δεν τα παράτησαν αλλά επέστρεψαν στο παιχνίδι για να το διεκδικήσουν και βρέθηκαν μπροστά με 69-61 και 1:22 να απομένει για το τέλος. Οι Μagoofyδες δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα τρομερό σερί 8-1 μείωσαν στο 70-69 με 12 υπόλοιπο. Στην συνέχεια έκαναν φάουλ για να στείλουν τον clutch Καλλιώρα στις βολές, ο οποίος με 2/2 έδωσε μαξιλαράκι 3 πόντων στην ομάδα του. Το τελευταίο σουτ 3 πόντων για να στείλει το ματς στην παράταση άνηκε στον Δεδόπουλο αλλά ήταν άστοχο και έτσι οι Stefanina Timberwolves κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος. Να ευχηθούμε περαστικά στον Στέλιο Μπούτζη που τραυματίστηκε λίγο πριν το τέλος του αγώνα και ελπίζουμε να είναι καλά!!

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χρήστογλου καταγράφοντας στην στατιστική του 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Καλλιώρας με 25 πόντους και 4 τρίποντα.

STEFANINA TIMBERWOLVES: Γκαγκασούλης 5, Κατρανίτσας 4, Πολυχρονιάδης 9, Χρήστογλου 16(3), Φέλλιος, Πολυχρονιάδης 7,Καλλιώρας 25(4), Αλεπάκης, Αλβανός, Σμυρνιός 6

MAGOOFYΔΕΣ: Μιχαηλίδης 4, Σαββίδης, Σγουρός 2, Δεδόπουλος, Γελαδάρης 9(1), Βεζυρτζής 6, Καρβέλης 6, Μπούτζης 25(2), Λουλούδης 2, Βασιλειάδης 15