10/10/2020
Magoofyδες - - - - - 61 -
Above The Rim - - - - - 51 -

Νίκη στο ντέρμπυ για τους Magoofydes

Οι  Magoofydes μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με 4/5τρίποντα,2 απο τον  Μπουτζή και 2 του Γελαδάρη ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σκορ 14-0 υπερ τους.Στην συνέχεια οι Above the rim αφου ξεπέρασαν την αστοχία και την νευρικότητα των πρώτων λεπτών,επέστρεψαν στον αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ χάρη σε ευστοχές προσπαθειες των Παπία,Ζανδέ και Δάβρου.Το 1ο δεκάλεπτο θα λήξει με σκορ 18-9 άφου ο Καρβέλας με 4 σερι πόντους ξεκόλλησε επιθετικά την ομαδα του.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το 1ο,με τον Καρβέλη να πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι(τρίποντη βόμβα αυτή τη φορά) αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια καθώς ακολούθησαν αρκέτες άστοχες προσπάθειες-λάθη και απο τις 2 πλευρές με το σκορ να μένει κολλημένο για αρκετή ώρα.Κάποια συνεχόμενα καλάθια του Παπία έδωσαν ελπίδες για ανατροπή του σκορ για τους Above the rim αλλά η αντίδραση των Magoofydων ήταν άμεση, καθώς ένα καλάθι + φαουλ του Βεζυρτζή και ένα τρίποντο του Παυλίδη αύξησε πάλι το προβάδισμα για τους τυπικά γηπεδούχους,με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-22.

Με τρίποντο ξεκίνησαν και το 2ο ημίχρονο οι Magoofydes με το Μπουτζή να κάνει το 36-22,όμως με τη συνέχεια της περιόδου να μην είναι η ίδια καθώς οι 2 όμαδες έσφιξαν τις άμυνες τους με το σκορ να μένει για αρκετή ώρα το ίδιο.Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Χαλκίδης,ο οποίος εκμεταλλευόμενος τις δημιουργίες των Μιχαηλίδη και Καρβέλη,πέτυχε 3 σερι καλάθια και ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του.Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου είχαμε ένα σερί 0-4 για τους φιλοξενούμενους με τον Ζανδέ να πετυχαίνει και τα 2 αυτα καλάθια και να κάνει το 43-31 που ήταν το σκορ τους 3ου δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο είχαμε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή του σκορ,με το επιθετικό κρεσέντο του Παπία(πέτυχε τους 12 πόντους στην 4η περίοδο) και τις πολύτιμες λύσεις του Ζανδε.ΌμωςΟι Magoofydes είχανε τις απαντήσεις και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά πανώ απο τους 10 πόντους και τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο με σκορ 61-51.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μπούτζης Στέλιος,με τους Καρβέλη και Βεζυρτζή να είναι επίσης καθοριστικοί.